BIST 100 84.596 % 0,00
USD/TRY 6,1067 % 0,15
EUR/TRY 6,8375 % 0,03
Piyasalar
84.596
% 0,00
6,1067
% 0,14
6,8377
% 0,04
1,1196
% 0,12
25,92
0,00
1.283,41
% 0,00
68,46
% 1,03
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Geriye sadece 69 şirket kaldı

Cumhuriyet öncesi dönemde kurulmuş ve bugün hala devam eden işletme sayısı sadece 69

Geriye sadece 69 şirket kaldı
05 10 2017, 07:26

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı'nın verdiği bilgilere göre Türkiye'de tüm işletmelerin yüzde 95´ini aile şirketlerinin oluşturuyor. Ortalama ömür ise 25 yıl.

Cumhuriyet öncesinden bugüne kalan şirket sayısı ise sadece 69.

Sabancı, "Türkiye İstatistik Kurumu ve İstanbul Ticaret Odası'nın verilerine göre Türkiye´de aile şirketlerinin ortalama ömrü 25 yıl. Bu aile şirketlerinin sadece yüzde 30´u ikinci kuşağa, yüzde 12´si üçüncü kuşağa geçebiliyor. Dördüncü kuşağa geçebilenlerin oranıise yüzde 3'te kalıyor" dedi.

Cumhuriyet öncesi dönemde kurulmuş ve bugün hala devam eden işletme sayısının ise sadece 69 olduğuna dikkat çeken Güler Sabancı, "Ülkemizin ekonomik, toplumsal ve kültürel açıdan istikrarlı gelişimi için aile şirketlerinin uzun ömürlü olmaları, dünya çapında marka değerlerinin olması gereklidir. Genç nesil yöneticilerin işlerini geliştirmeleri için yenilikleri yakından takip etmeleri, rekabet ortamında kendilerini sürekli güncellemeleri, eğitime ve öğrenime açık olmaları gerekiyor" dedi.

"EN İYİ OKULLAR"

Tüm dünyada aile şirketlerinin ikinci ve üçüncü nesil temsilcileri en iyi okullarda eğitim gördüklerine vurgu yapan Güler Sabancı, teknolojinin hızıyla birlikte bilginin de hızla değiştiğini ve geliştiğini söyledi. Güler Sabancı genç nesil yöneticilerin işlerini geliştirmeleri için aldıkları eğitimin yanı sıra; yenilikleri yakından takip etmeleri, rekabet ortamında kendilerini sürekli güncellemeleri, eğitime ve öğrenime açık olmaları gerektiğinin altını çizdi.

"BAŞARILI KURUMLAR BAŞARILI İNSANLARA BENZER"

Başarılı kurumları başarılı insanlara benzeten Güler Sabancı, "Başarılı insanların değişmez ortak noktaları var; dünyaya bakış açıları, araştırmaları, yapıcı ve çözüm odaklı olmaları, kaynaklarını iyi planlamaları, yeniliklere ve ömür boyu öğrenmeye açık olmaları var. Yaşam grafiklerini başarılı bir şekilde yükselten şirketlerde de aynı özellikleri görüyoruz" dedi.

Başarılı şirketlerin de benzer şekilde; uzmanlardan destek alan, danışan; araştıran, akıl alan; çözüm odaklı yaratıcı yaklaşımı olan; kaynaklarını etkin ve verimli kullanan, iyi planlayanlar olduğunun altını çizdi.

"SÜREKLİ GELİŞİM"

Güler Sabancı aile şirketlerini gelecek nesillere aktarımı sürdürülebilir kılmanın en önemli unsurlardan olduğunu dile getirirken, aile şirketlerinin her zaman gelişme odaklı bir zihniyeti benimsemesi gerektiğini söyledi. Bu nedenle hem mevcut yöneticilere hem de yeni nesil, yeni katılan yöneticilere önemli görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Güler Sabancı "Türkiye´nin dünya ekonomisinde söz sahibi olması için aile şirketlerine, bu şirketlerin nesilden nesile aktarılarak büyümesine ve dünyaya açılmasına ihtiyacı var" diye ekledi.

Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi the Seed´de "Aile Şirketlerine Küresel Bakış" başlıklı konferansın açılışında konuştu.

 

Yukarı

Business HT×