BIST 100 85.329 % 0,02
USD/TRY 6,0748 % 0,36
EUR/TRY 6,7797 % 0,28
Piyasalar
85.354
% 0,05
6,0744
% 0,36
6,7797
% 0,28
1,1154
% -0,07
25,72
0,00
1.272,79
% -0,15
71,72
% -0,64
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Putin: Trump benim gelinim değil, ben de onun damadı değilim

Rus lider Vladimir Putin, Donald Trump konusunda hayal kırıklığına uğrayıp uğramadığı hakkındaki soruya "Trump benim gelinim değil" yanıtını verdi

Putin: Trump benim gelinim değil, ben de onun damadı değilim
THE MOSCOW TIMES 05 09 2017, 17:42

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) ülkelerinin Çin'de gerçekleştirdiği zirvede konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin son dönemde ABD ile olan ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bir gazetecinin "ABD Başkanı sizi hayalkırıklığına uğrattı mı?" şeklindeki sorusuna Putin, "hayalkırıklığının" yanlış bir terim olacağını söyleyerek "Sorunuz oldukça naif ancak kendisi benim gelinim değil. Ben de onun gelini ya da damadı değilim" dedi ve her iki tarafın da menfaatleri olduğunun altını çizdi.

Putin, Donald Trump'ın görevden alınması ile ilgili tartışmalara yönelik soruları ise yanıtsız bıraktı. Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, pazar günü yaptığı bir açıklamada "ABD liderlerinin hepsi kendi dönemlerinin sonuna kadar görevde kalmadı" ifadesini kullanmıştı.

"KUZEY KORE FÜZE PROGRAMINI DURDURMAYACAK"

BRICS zirvesinde ABD'nin Kuzey Kore politikasını da eleştiren Putin, geçen hafta Japonya üzerinden geçen balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore'ye uygulanan ambargonun çözümden ziyade felaketle sonuçlanacağını savundu.

ABD ve Avrupa ülkelerinin uyguladığı yaptırımların Pyongyang'daki yönetimi değiştirmeyeceğini ifade eden Putin, yaptırımların çok sayıda insanın acı çekmesiyle sonuçlanacağını savundu. 

Putin ayrıca Kuzey Kore'nin kendisini güvende hissetmediği sürece daha fazla ekonomik darboğazı göze alıp füze programını durdurmaya yanaşmayacağını söyledi. 

ELÇİLİK KRİZİ

İki ülke arası gerilim büyükelçilikler seviyesinde de yaşanmıştı. Kremlin'in, ABD'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerindeki personelin sayısının 755 kişi azaltılmasını talep etmesinin ardından ABD de Rusya'dan San Fransisco'daki konsolosluğunu, Washington ve New York'taki iki konsolosluk tesisini 2 Eylül'e kadar kapatmasını istemişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova Devlet Diplomasi Üniversitesi'nde 1 Eylül'de yaptığı konuşmada, “Moskova, ABD’nin notasını yanıtsız bırakmayacak” demişti.

Yukarı

Business HT×