BIST 100 99.677 % 1,76
USD/TRY 5,3409 % 0,34
EUR/TRY 6,0708 % 0,26
Piyasalar
99.677
% 1,76
5,3409
% 0,34
6,0708
% 0,26
1,1360
% -0,08
18,09
0,05
1.281,13
% 0,05
61,01
% -2,76
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kuzey Kore'nin kimyasal silahları Suriye'den çıktı

Kuzey Kore'nin Suriye kimyasal silah kurumuna yaptığı sevkiyat yakalandı

Kuzey Kore'nin kimyasal silahları Suriye'den çıktı
REUTERS 22 08 2017, 11:11

Kuzey Kore'nin Suriye kimyasal silah kurumuna yaptığı sevkiyat, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yakalandı. Silahlar imha edildi ancak Esad yönetiminin gizli bir program yürüttüğünden şüpheleniyor.

BM, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımlar hakkındaki ihlal raporuna göre, bu ülkeden Suriye kimyasal silah kurumuna gönderilen iki sevkiyata el konuldu.

Suriye, Rusya ve ABD aracılığıyla 2013 yılında varılan bir anlaşma ile kimyasal silahlarını imha etmeyi kabul etti. Ancak diplomatlar ve silah denetçileri Beşar Esad yönetiminin tekrar kimyasal silah kullanma kabiliyeti edinmek veya mevcutları silahları çalışır durumda tutmak için gizli bir program yürüttüğünden şüpheleniyor.

SURİYE İDDİALARI REDDEDİYOR

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), altı yıldan uzun süredir devam eden iç savaş boyunca Suriye'de sinir gazı sarinin kullanımını en az iki defa yasakladığını, ancak klorin gazının silah olarak yaygın kullanıldığını daha önce açıklamıştı. Suriye hükümeti kimyasal silah kullandığı iddialarını reddediyor.

SURİYE KUZEY KORE İŞBİRLİĞİ İNCELENİYOR

Raporda, "Heyet, Suriye ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) arasında yasaklı kimyasal, balistik füze ve silah konularında yürütüldüğü iddia edilen işbirliğini incelemektedir" denildi.

Raporda, "BM'ye üye iki ülke Suriye'ye gönderilen sevkiyatı yakalamıştır. Diğer bir üye ülke, sevkiyatın KOMID ile Suriye arasındaki bir anlaşma kapsamında olduğuna dair gerekçeleri bulunduğunu iddia etmektedir." ifadeleri yer aldı.

BM heyeti incelemeye alınan Suriye ve Kuzey Kore arasındaki işbirliklerinin Suriye'nin Scud füzesi programı ve ülkenin hava savunma sisteminin bakımı konusunda olduğunu belirtti.

KARA LİSTEDEN İHRACAT

BM Güvenlik Konseyi tarafından 2009'da kara listeye alınan KOMID, yani Kore Madencilik Geliştirme Ticaret Şirketi, ülke yönetiminin silah ticaret kurumu olarak niteleniyor ve balistik ile konvansiyonel silah ihracatı yaptığı belirtiliyor. Güvenlik Konseyi Suriye'deki iki KOMID temsilcisini de Mart 2016'da kara listeye ekledi.

Raporda, "Sevkiyatın alıcılarının, daha önce Avrupa Birliği ve ABD tarafından Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi (SSRC) adına kurulduğu belirlenen paravan şirketler olduğu görüldü. Heyet SSRC'nin bundan önceki yasaklı mal sevkiyatlarında KOMID ile işbirliği yaptığını belirlemiştir" denildi.

SSRC 1970'lerden bu yana Suriye'nin kimyasal silah programını yürütüyor.

 

 

 

Yukarı

Business HT×