BIST 100 95.411 % 2,40
USD/TRY 5,3478 % 0,19
EUR/TRY 6,1014 % 0,25
Piyasalar
95.411
% 2,40
5,3478
% 0,19
6,1011
% 0,24
1,1397
% 0,03
18,22
0,00
1.293,69
% 0,00
61,32
% 1,12
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump'ın güç sınavı ilk bölümü geçti

Obamacare'i iptal etmeyi hedefleyen yeni sağlık reformu için ön oylamada 51 oy çıktı

Trump'ın güç sınavı ilk bölümü geçti
26 07 2017, 07:03

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump'ın güç sınavı olarak görülen Obamacare'i iptal etmeyi hedefleyen yeni sağlık reformu için görüşmelerin başlamasını 51'e karşı 50 oyla kabul etti.

Genel Kurul oylaması ise ilk denemede geçilemedi.

Senato Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 60 oya ihtiyacı olan tasarı, 57 hayır oyuna karşı 43 evet oyu alarak kabul edilmedi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

100 sandalyeli Senatoda 52 temsilcisi olan Cumhuriyetçi Parti'den 9 senatörün de aleyhte oy verdiği tasarı, Senato Genel Kurulunun yeni sağlık reformu tartışmalarına açılmasının ardından oylanan ilk yasa tasarısı olma özelliğini taşıyordu.

Yaklaşık bir hafta boyunca Cumhuriyetçi senatörlerin bazı değişikliklerle yeni tasarıları oylamaya sunmaları ve mevcut sağlık reformu Obamacare'in iptali ve değiştirilmesi için girişimlerde bulunması bekleniyor.

ÖN OYLAMADA ÖZEL OY HAKKI

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, sadece eşitlik durumunda sahip olduğu özel oy hakkını kullanarak "evet" oylarını 51'e taşırken, Cumhuriyetçi Parti, böylece Obamacare'in iptali için önemli bir engeli aşmış oldu.

Bu sonuçla Temsilciler Meclisinden mayıs ayı başında geçen AHCA tasarısını görüşmeye açan Senatonun, önerilen değişiklikler sonrasında asıl oylamayı gerçekleştirmesi bekleniyor.ÖN OYLAMAYA 80 YAŞINDAKİ SENATÖR DE GELDİ

Geçen hafta beyninde tümör olduğunu öğrendikten sonra memleketi Arizona'ya dönen 80 yaşındaki Cumhuriyetçi senatör John McCain'in oylamada "evet" diyebilmek için Washington'a dönmesi dikkati çekti. Salona girişinde çok sayıda senatör tarafından ayakta karşılanan McCain, kürsüye gelerek kısa bir konuşma da yaptı.

Cumhuriyetçi Parti'den Obamacare'i iptal etmeyi hedefleyen görüşmelerin başlamasına sadece Maine Senatörü Susan Collins ile Alaska Senatörü Lisa Murkowski "hayır" oyu verdi.

TRUMP: ALKIŞLIYORUM

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi senatörlerin Obamacare'in iptali için ilk engeli aşmasını memnuniyetle karşıladı.

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada Trump, şunları kaydetti:

"Obamacare kabusunu bitirmek için dev bir adım attığı için Senatoyu alkışlıyorum. Bu oylamada da görüldüğü gibi eylemsizlik bir seçenek değil. Şimdi tüm Amerikalılar için maliyetleri düşüren ve seçenekleri artıran bir tasarının üretilmesi süreci planladığı gibi ilerleyebilir. Senato şimdi bir tasarıyı geçirmeli ve masama ulaştırmalı, böylece nihayet Obamacare felaketini kesin olarak sonlandırabiliriz."

Amerikan kamuoyunun gündemini uzunca bir süredir meşgul eden yeni sağlık reformu yasa tasarısının Senatodaki oylamasından çıkacak sonuç merakla bekleniyor.

Yukarı

Business HT×