BIST 100 91.387 % 1,48
USD/TRY 5,3530 % 0,24
EUR/TRY 6,0844 % 0,14
Piyasalar
91.387
% 1,48
5,3532
% 0,25
6,0836
% 0,13
1,1358
% -0,03
21,56
0,00
1.242,31
% 0,03
61,03
% -0,68
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar geliyor

ABD Kuzey Kore ile iş yapan Çin şirketlerine yeni yaptırımlara hazırlanıyor

Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar geliyor
REUTERS 14 07 2017, 12:15

Çin'in Kuzey Kore'nin füze programını sınırlamak için yeterince çaba sarf etmediğini düşünen Beyaz Saray, bu ülkeyle iş yapan Çinli küçük ölçekli banka ve şirketlere yeni yaptırımlar uygulamayı değerlendiriyor.

ABD'li üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgiye göre yaptırımlar en başta "kolay hedef" olarak değerlendirilen küçük ölçekli finans şirketleri ve paravan şirketler gibi kuruluşlara uygulanacak.

Yaptırım uygulanacak kuruluşların isimlerini vermeyen kaynak, büyük ölçekli Çin bankalarına ise şimdilik yaptırıma tabii olmayacağını belirtti.

HER ŞEY ÇİN'E BAĞLI

Yaptırımların ölçeği ve ne zaman başlayacağı Çin'in Kuzey Kore'ye yönelik tutumuna bağlı olacak. ABD yönetiminden kaynaklar Çin ile ABD'li yetkililerin gelecek hafta Çarşamba günü Washington'da yapılacak üst düzey ekonomik diyalog toplantısında Çin'in tutumunun netlik kazanacağını belirtiyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump ve kıdemli danışmanları, Kuzey Kore'nin geçen hafta ilk kıtalararası balistik füzesi denemesini yapmasının ardından Pyongyang üzerinde nüfuz sahibi Çin'e yönelik sabrın sonuna geldiklerine işaret ettiler.

ABD'li yetkililer, her ne kadar Ocak ayında göreve başlayan Trump gündeme getirmekten kaçınsa da, Pyongyang'ı dizginleyememesi halinde Çin üzerinde ekonomik ve ticari baskı kurabileceklerini belirtiyorlar.

Kuzey Kore ile ilişkisi bulunan şirket ve ülkelerin ABD finans sistemine erişimini kesen bu "ikincil yaptırımlar" Washington'un amaçları doğrultusunda hedefli baskı kurmasına imkan veriyor.

LİSTE 10'UN ÜZERİNDE

ABD'li yetkililerin verdiği bilgiye göre yaptırım uygulanması değerlendirilen kuruluşlar Trump'ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Nisan ayında yaptığı görüşmede paylaştığı ve "10'un oldukça üzerinde" sayıda şirketin yer aldığı listeden seçilecek. Görüşmeden bu yana ABD'li uzmanlar listeye yeni şirketler eklemeye devam ediyor.

"Başkan (Trump) Çin'e yönelik sabrının sonuna geliyor" diyen bir yetkili, "Çok uzak olmayan bir gelecekte... Çinli şirketlere yaptırım konusunda daha agresif bir yaklaşım" benimsenebileceğini ifade etti.

Washington'daki Çin büyükelçiliği ve Beyaz Saray konu hakkındaki sorulara cevap vermedi.

Yukarı

Business HT×