BIST 100 91.801 % -0,46
USD/TRY 5,3574 % 0,60
EUR/TRY 6,0708 % 0,27
Piyasalar
91.801
% -0,46
5,3576
% 0,60
6,0704
% 0,26
1,1322
% -0,30
21,37
0,78
1.244,60
% 0,01
60,90
% 1,55
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kıbrıs görüşmeleri için kritik hafta başlıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı önümüzdeki haftanın kritik olacağını belirtti

Kıbrıs görüşmeleri için kritik hafta başlıyor
AA 02 07 2017, 15:58

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ın gelecek kuşakları için en iyisini yapmaktan başka bir amaçlarının olmadığını belirterek "Yarından itibaren başlayacak hafta, Kıbrıs'ın ve bölgemizin geleceği açısından hayati önemi haiz bir karar haftası olacaktır." dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, İsviçre'nin Crans-Montana kentinde düzenlenen Kıbrıs Konferansı'nda ve rilen arada yaptığı açıklamada, sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Sıklıkla ifade ettiğimiz gibi, biz bu konferansın artık bir 'karar konferansı' olduğu anlayışı içinde hareket etmekteyiz." diyen Akıncı, bu sebepten dolayı bazı konuların teknik komitelere havale edilmesi yönündeki Rum önerisine onay vermediklerinin altını çizdi.

Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de katılımıyla önemli konuların bir paket çerçevesinde ele alınarak çözümlenmesi fikrinin cuma akşamı taraflarca kabul edildiğini hatırlattı.

Türk tarafının uzun zamandır müzakerelerde konuların tek tek ele alınarak çözümlenmesi yönteminin artık verimli olmadığını ve paket yaklaşımının zorunlu olduğunu ifade ettiğini vurgulayan Akıncı, "Bu çerçevede, Kıbrıs Türk halkının eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde yaşayacağı, Rum halkının da kendini tehdit altında hissetmeyeceği bir çerçevenin ortaya çıkması için gerek siyasi partilerimiz ve gerek Türkiye Dışişleri Bakanı ve çalışma arkadaşları ile yakın istişare içinde uğraşlarımızı sürdürmekteyiz." ifadesini kullandı.

Akıncı, verilen aranın ardından yarın başlayacak haftanın Kıbrıs'ın ve bölgenin geleceği açısından hayati önemi haiz bir karar haftası olacağını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıbrıs'ın gelecek kuşakları için en iyisini yapmaktan başka bir amacımız yoktur. Bu nedenle buradaki sorumluluklarımıza odaklanmış bulunmaktayız. Kıbrıs Türk halkını ve bir bütün olarak adamızı, hak ettiği daha güzel, barış içinde bir geleceğe taşımak için kararlılıkla buradayız. Umarım bu kararlılığımız karşılıksız kalmaz."

BM, dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs Konferansı'nda, adada kapsamlı çözüme öncülük edebilecek gerekli unsurların yer alacağı paket anlayışının net bir şekilde ortaya çıktığını duyurmuştu.

Liderler ve müzakere heyetlerinin dün sabah yaptıkları toplantıların ardından konferansa pazartesiye kadar ara verilmişti.

Konferansta Türk heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, "Bu son konferanstır ve bir anlaşmaya ulaşmamız gerekiyor. Hala çözüme ulaşılamamış konularda anlaşmaya varmamız gerekiyor." ifadesini kullanmıştı.

Yukarı

Business HT×