BIST 100 91.801 % -0,46
USD/TRY 5,3695 % 0,83
EUR/TRY 6,0849 % 0,50
Piyasalar
91.801
% -0,46
5,3695
% 0,83
6,0849
% 0,50
1,1321
% -0,31
21,37
0,78
1.243,66
% -0,06
60,46
% 0,82
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Katar krizinin çözüleceğine yönelik emaraler var"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu

"Katar krizinin çözüleceğine yönelik emaraler var"
AA 01 07 2017, 17:00

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin, "Netice alınabileceğine dair bazı emareler var. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın dün Sayın Trump'la yaptığı görüşmeden edindiğimiz ana intiba bu, gerekse Avrupa liderlerinin yaptığı açıklamalar, Körfez'de Kuveyt Emiri'nin girişimleri, bütün bunları bir araya getirdiğimizde olumlu bir yönde adım atılması için gayretlerimizin devam etmesi gerektiği konusunda biz de hemfikiriz." dedi.

Kalın, AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Katar Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı Halid Bin El-Atiyye'yi kabulü sonrasında gazetecilere açıklamada bulundu ve soruları yanıtladı.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında bir süredir devam eden krizle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdiğini belirten Kalın, Erdoğan'ın bölge ve dünya liderleriyle pek çok görüşme yaptığını söyledi.

Kalın, Erdoğan'ın son olarak dün ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesini anımsatarak, "Orada da Körfez krizinin sonlandırılması, gerilimin düşürülmesi, müzakere yoluyla bir çözüm bulunması konusunda görüş teatisinde bulundular." ifadesini kullandı.

Bu yöndeki çabaların devam edeceğini vurgulayan Kalın, özellikle Kuveyt'in arabuluculuk girişimini desteklediklerini dile getirdi.

Kalın, Katar Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı El-Atiyye'nin ziyaretin daha önceden planlandığını ve ziyaretle "krizin müzakere yoluyla çözülmesine dönük adımların ele alındığı"nı ifade etti.

Katarlıların da meselenin müzakere yoluyla çözülmesinden taraf olduklarını söyleyen Kalın, "Zira bölgedeki gerilim hiç kimsenin faydasına olmayacaktır. Biz, şu ana kadar gerek Suudi Arabistan, gerek Bahreyn, gerek Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer ülkelerle temaslarımızla bu gerilimin bir an önce düşürülmesi noktasında gerekli mesajları verdik. Bu yöndeki çabalarımız da devam edecek." diye konuştu.

İbrahim Kalın, Türkiye'nin şu anda Katar'da kurma sürecinin devam ettiği askeri üs meselesine de değindi.

Üssün amacının Katar dahil bölgenin güvenliğini sağlamak olduğunun altını çizen Kalın, "Konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız da çok yakın bir şekilde takip etmeye devam edecektir." dedi.

Kalın, "Katar'ın teröre destek verdiğine" yönelik, yapılan görüşmelerde, Türkiye'ye somut belge olarak herhangi bir şey sunulup sunulmadığına ilişkin soruya, "Bize ulaşan bir şey yok. Katar, birkaç gün içerisinde 13 madde ile cevaplarını Kuveyt üzerinden iletecek. Biz de o süreci takip edeceğiz. Burada özellikle Katar vatandaşlarının günlük hayatını etkileyecek düzeyde tedbirlerin, yaptırımların uygulanmasını doğru bulmuyoruz. Biz de o yüzden Türkiye olarak gerekli desteği verdik özellikle gıda noktasında." yanıtını verdi.

"Şu an bakıldığında krizin çıktığı ilk günden bugüne gelinen süreçte çözüme yakın mı?" sorusu üzerine Kalın, "Netice alınabileceğine dair bazı emareler var. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın dün Sayın Trump'la yaptığı görüşmeden edindiğimiz ana intiba bu, gerekse Avrupa liderlerinin yaptığı açıklamalar, Körfez'de Kuveyt Emiri'nin girişimleri, bütün bunları bir araya getirdiğimizde olumlu bir yönde adım atılması için gayretlerimizin devam etmesi gerektiği konusunda biz de hemfikiriz." ifadesini kullandı.

Yukarı

Business HT×