BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3805 % 0,76
EUR/TRY 6,0867 % 0,18
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3805
% 0,76
6,0867
% 0,18
1,1305
% -0,49
21,35
-0,21
1.239,86
% -0,17
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump'a yeni dava hazırlığı

Demokrat Partiden 196 Kongre üyesi, Trump aleyhine "yabancı kaynaklardan menfaat sağladığı" iddiasıyla dava açmaya hazırlanıyor

Trump'a yeni dava hazırlığı
WASHINGTON POST, BLOOMBERG 15 06 2017, 08:31

ABD'de Demokrat Partiden Kongre üyelerinin Başkan Donald Trump aleyhine Kongrenin onayı olmadan "yabancı kaynaklardan menfaat sağladığı" iddiasıyla dava açacağı bildirildi.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Demokrat Partili 196 Kongre üyesi, Trump hakkında anayasanın devlet başkanın "yabancı kaynaklardan menfaat sağlamasını" yasaklayan maddesi uyarınca dava açmaya hazırlanıyor.

Bloomberg'ün haberine göre de Rusya’nın 2016’daki ABD seçimlerine müdahalesi olduğu yönündeki iddialara ilişkin soruşturmanın başına getirilen Robert Mueller, ABD Başkanı Donald Trump’ın, dönemin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki soruşturmayı yavaşlatmaya çalışarak adalete engel olup olmadığını araştırıyor. Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklar, soruşturmanın genişletileceğini ve Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats ile Ulusal Güvenlik Ajansı Direktörü Mike Rogers’ın ifadelerinin alınacağını bildirdi.

Kongre üyeleri, anayasanın ilgili maddesinin başkanın yabancı kaynaklardan hediye, gelir, makam, unvan veya benzeri bir menfaat kabul etmesini "Kongre'nin onayına" bağlaması dolayısıyla, "yetkilerinden yoksun bırakıldıkları gerekçesiyle" müşteki sıfatıyla dava dilekçesine imzacı oldu.

Davanın açılmasına önderlik eden Demokrat Partinin Connecticut Senatörü Richard Blumenthal, bunun, şimdiye kadar herhangi bir başkan aleyhine açılan bir davadaki en yüksek müşteki sayısı olduğuna dikkat çekti.

Blumenthal, Cumhuriyetçi Partiden hiçbir üyenin, davet ettikleri halde, dava dilekçesine imza atmadığını belirtti.

Dava dilekçesinin bugün federal mahkemeye sunulacağı belirtildi.

Demokrat Partili Kongre üyelerinin dava hamlesi, Maryland eyaleti ve Washington D.C. yönetimlerince, bir gün önce Trump aleyhine anayasanın aynı maddesinin ihlal ettiği iddiasıyla açılan davanın ardından geldi.

Maryland ve Washington D.C. yönetimlerinin her ikisi de Demokrat partili olan başsavcıları, açtıkları ortak davayla ilgili düzenledikleri basın toplantısında Trump'ın başkan olduktan sonra kendini ticari işlerinden uzaklaştırmadığı ve sahibi olduğu şirketler vasıtasıyla yabancı ülke kaynaklarından gelir elde etmeye devam ettiğini ileri sürmüştü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise her iki başsavcının da Demokrat olduklarını, dolayısıyla davanın "partizan motivasyonlarla" açıldığını düşündüklerini söylemişti. Spicer, "Bu davayı yok sayarak işimize bakacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Trump göreve başlamadan önce, ilişkili olduğu tüm ticari varlıkları başkanlığı süresince oğullarının yöneteceği bir fona devredeceğini açıklamıştı. Ancak Trump'ın bu vaadini yerine getirmediği iddiasıyla bugüne kadar 3 farklı dava açılmıştı. 

Yukarı

Business HT×