BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İngiltere'de neler oluyor?

İngiltere siyasetinde son gelişmeler

İngiltere'de neler oluyor?
BUSINESSHT 12 06 2017, 07:23

İngiltere’de erken seçim sonrası siyaset gündemden düşmüyor. Bugün Muhafazakar Parti 1922 Komitesi'ndeki görüşme ise büyük önem taşıyor.

Ada ülkesini erken seçime götüren Başbakan Theresa May’in partisi Muhafazakar Parti erken seçimde parlamento çoğunluğunu kaybederken Boris Johnson ve Michael Gove'u yanına alarak azınlık hükümeti için Kuzey İrlanda'nın aşırı sağcı Demokratik Birlik Partisi'nden (DUP) destek buldu.

Öte yandan seçimde en fazla ikinci oy alan İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, Mirror gazetesine verdiği mülakatta, "Halen başbakan olabilirim" dedi.

MAY İÇİN İSTİFA KAMPANYASI

May'in istifası için imza kampanyasına ise şimdiye kadar yarım milyondan fazla kişi destek verdi. "Change.org" internet sitesinde başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar 676 bin 83 kişi imza attı.

"Theresa May istifa etmeli" adlı kampanyanın sayfasında, May'in DUP ile yapacağı anlaşma, "iktidarda kalmak için umutsuz, iğrenç bir girişim" olarak tanımlandı.

İNGİTLERE'NİN YÜZDE 48'İ İSTİFA İSTİYOR

Bu arada "YouGov" adlı araştırma şirketinin İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Times'ın pazar sayısı için düzenlediği ankete göre, katılımcıların yüzde 48'i May'in başbakanlık görevinden ayrılmasını istedi.

Birleşik Krallık genelinde perşembe günü yapılan erken genel seçimin ardından 9-10 Haziran tarihlerinde bin 720 kişiyle düzenlenen anketin sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 38'i ise May'in görevini sürdürmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

BUGÜN NEDEN ÖNEMLİ?

May, bugün partisinin parlamento grubu üyelerinden oluşan 1922 Komitesi'yle bir araya gelecek. Eğer Muhafazakar Parti'deki tüm milletvekillerinin yüzde 47'si güven oyu vermez ya da yüzde 15'i Komite Başkanı'na yazılı talepte bulunursa parti içerisinde yeni bir lider oylaması başlayabilir.

İŞÇİ PARTİSİ BAŞBAKAN ÇIKARABİLİR Mİ?

Hükümet programının güven oyu alamaması durumunda bunun oylanması ve iktidar partisi içinden destek bulması halinde bir İşçi Partisi azınlık hükümeti gündeme gelebilir.

Siyasi yorumculara bu Muhafazakar Parti içerisinde de bölünme olup olmayacağına bağlı.

Zayıf bir ihtimal olarak görülse de, Theresa May'in liderliğindeki Muhafazakar Parti içinde bazı milletvekillerinin May'in programına güvensizlik oyu verebileceği iddia ediliyor. İngiltere Başbakanı Theresa May'in en yakın danışmanlarından Nick Timothy ve Fiona Hill istifa etti.

FITCH UYARISI

Seçim sonucunun siyaset, siyasi tutarlılık ve yeni hükümetin yaşam süresi konularından belirsizlikler ortaya çıkardığını belirten Fitch Ratings, hiçbir partinin parlamentoda çoğunluğu sağlayamamasının daha yumuşak bir Brexit anlaşması ve daha düzensiz bir çıkış potansiyelinin oluştuğunu ifade ediyor.

STERLİNDE TOPARLANMA

Perşembe günü İngiltere’de gerçekleşen erken genel seçimde BaşbakanTheresa May’in başında olduğu Muhafazakar Parti’nin çoğunluğu kaybetmesi ile sekiz ayın en sert düşüşünü yaşayan sterlin, yeni haftaya yükselişle başladı. Sterlin, seçimin ardından iki işlem gününde dolara karşı yüzde 2,5’e varan kayıpla 1,2636’yı görmüştü. GBP/USD sabah saatlerinde yüzde 0,19’luk yükselişle bir ara 1,2770’e kadar yükseldi. 

 

 

Yukarı

Business HT×