BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump için en kritik bölüm başlıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı FBI eski Direktörü James Comey, Perşembe günü Kongre'de konuşacak

Trump için en kritik bölüm başlıyor
06 06 2017, 07:04

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski Direktörü James Comey, Perşembe günü Kongre'de soruları yanıtlayacak, ABD Başkanı Donald Trump'ın oturumu bloke etme yetkisini kullanmayacağı belirtildi. 

Comey'in yapacağı açıklamalar Fox anketinde son 1 ayda 5 puan destek kaybeden başkan için kritik. Olası bir görevden azil sürecinin başlayıp başlamayacağı noktasında Comey'in yapacağı açıklamalar önem taşıyor.

Trump'ın Comey'den,  Rusya ile ilişkileri nedeniyle kısa süre önce istifa eden Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında açılan soruşturmanın kapatılmasını istediği doğruysa azil sürecinin gündeme gelmesi mümkün görülüyor.

Kongre oturumu halka açık gerçekleşecek, canlı yayın yapılacak.

Başkanlık koltuğunda oturan Trump, idari anlamda Kongredeki bir oturumla ilgili yetkisini kullanıp bunun yapılmamasını sağlama gücüne sahip. Bununla birlikte birçok hukukçuya göre Trump'ın, Comey ile arasındaki sorunlar ve daha önce kendisiyle görüşmüş olması sebebiyle bu oturumu bloke etmesi mümkün görülmüyordu.

BEYAZ SARAY: YETKİYE RAĞMEN COMEY KONUŞACAK

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın "idari yetkisi dahilinde olmasına rağmen", Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden olan Comey'nin oturumuyla ilgili bu yetkisini kullanmayacağı belirtildi.

Açıklamada, "Başkan'ın (oturumla ilgili) idari yetkisini kullanma gücü bilinen bir durumdur ancak Senato İstihbarat Komitesinin aradığı gerçeklerin süratli bir şekilde ortaya çıkması için Başkan Trump, James Comey'nin planlanan oturumuyla ilgili idari yetkisini kullanmayacaktır." ifadelerine yer verildi.

BLOKE TARTIŞMASI

Amerikan kamuoyunda Comey'nin ifadesi kadar Trump'ın söz konusu oturumu bloke edebileceği yorumları tartışmalara neden olmuş, Demokrat vekiller kadar bazı Cumhuriyetçi vekiller de Trump'ın oturumu engellememesi gerektiğini ifade etmişti. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, geçen haftaki açıklamasında, "Oturumun bloke edilip edilmeyeceği"ne ilişkin sorulara net bir cevap vermeyerek, "Trump'ın bu yetkisini kullanabileceği" yorumlarına kapı açmıştı.Trump tarafından 10 Mayıs'ta görevine son verilen Comey, ilk kez halka açık bir şekilde Kongrede senatörlerin sorularını cevaplayacak. Comey'nin perşembe günü yapılacak oturumda hem Rusya soruşturmasına hem de görevinden alınmasına yönelik sorulara canlı yayında cevap vermesi bekleniyor.

Yukarı

Business HT×