BIST 100 95.411 % 0,00
USD/TRY 5,3571 % 0,40
EUR/TRY 6,1110 % 0,43
Piyasalar
95.411
% 0,00
5,3571
% 0,40
6,1110
% 0,43
1,1381
% -0,11
18,22
0,00
1.291,91
% -0,14
61,01
% -0,51
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türk-İş Başkanı: Kıdem tazminatı fonunu işçi de işveren de istemiyor

Türk-İş Başkanı Atalay, Kıdem Tazminatı Fonu’nu ne işverenlerin ne de işçinin istediğini belirterek “Mesele tazminatını alamayanlarsa tek maddelik düzenleme ile tazminatı ödemeyene ceza verelim bitsin” dedi

Türk-İş Başkanı: Kıdem tazminatı fonunu işçi de işveren de istemiyor
GAZETE HABERTÜRK 04 06 2017, 12:44

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Habertürk Gazetesi'nden Ahmet Kıvanç ve Tahsin Aksa'ya kıdem tazminatı reform tasarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Atalay, kıdem tazminatı fonunu işçi sendikalarının da işverenlerin de istemediğini belirterek, “Kıdem tazminatı fonunu unutalım. Kıdem tazminatını alamayanlar için tek maddelik düzenleme yapalım. Kıdem tazminatı ödememek tıpkı vergi vermemek gibi suç olsun.Nasıl ki vergi ödememek, işçiyi sigortalı yaptırmamak suç ise işçinin kıdem tazminatının verilmemesi de suç olsun. Bu konuda kanuna bir madde ekleyelim” dedi.

Ergün Atalay, kıdem tazminatı tartışmaya açılınca işveren tarafının 30 günlük süreyi aşağı çekmeyi ümit ettiğini, Başbakan Binali Yıldırım’ın ise “Mevcut durumdan geriye gidiş olmaz. 30 günü muhafaza edeceğiz” dediğine dikkat çekti. 

"HEDEFİMİZ 200 BİN KİŞİNİN TOPLU SÖZLEŞMESİNİ BU AY İMZALAMAK"

Ergün Atalay, Başbakan Yıldırım’dan, 160 bini Türk-İş üyesi olmak üzere kamudaki 200 bin işçinin 1 Ocak’tan beri imzalanmayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin bir an evvel tamamlanması yönündeki taleplerini ilettiğini söyledi.

Atalay, Başbakan Yıldırım’ın da “Ramazan sona ermeden görüşmeleri tamamlayalım” dediğini ifade etti. Türk-İş, işçilerin ücretlerinde yüzde 18 oranında artış talep ediyor. Hükümetin henüz karşı önerisini getirmediği öğrenildi.

DİSK BAŞKANI: KİTLESEL EYLEM YAPARIZ

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, kıdem tazminatı reform tasarısının “mutabakat sağlandıktan sonra” getirilmesini istediklerini açıklamasının ardından, önceki gün de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu, “Mutabakat sağlanmadığı sürece kıdem tazminatında değişiklik yapılmamalı” çağrısında bulundu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “30 günden asla taviz vermeyiz” derken, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, kazanılmış haklar korunarak özel sektörde çalışanların kıdem tazminatı alabileceği bir model olabileceğini belirtti.

DİSK Başkanı Kani Beko fona dönüştürülmesinin işçilerin 80 yıllık kazanımı olan kıdem tazminatının yok olması anlamına geleceğini kaydederek, kitlesel eylem yapacaklarını açıkladı.

İşçi ve işveren kesiminin kıdem tazminatı fonuna yönelik mesafeli yaklaşımı dolayısıyla, Başbakan Binali Yıldırım’ın, önceki akşam işçi ve memur sendikalarının başkanlarına verdiği iftarda bu konunun konuşulmadığı kaydedildi.

KIDEM FONU RAFA MI KALKIYOR?

2017 Programı’nda Mart ayının sonuna kadar bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı sistemine yönelik mevzuat çalışması yapılacağı öngörüldü.

Ekonomi yönetimi, yurtiçi tasarrufların artırılması açısından kıdem tazminatı fonuna öteden beri sıcak bakıyor. Bu nedenle ekonomi yönetimi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı referandum sonrası kıdem tazminatında yeniden yoğun bir çalışma içine girdi. Konu önce Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda (EKK), sonra da Bakanlar Kurulu’nda ele alındı. İşçi kesiminin yanı sıra ilk defa işveren kesiminin de fona karşı olduğunu açıkça dile getirmesi hükümetin frene basmasına yol açtı. Öyle ki, Başbakan Binali Yıldırım’ın perşembe akşamı sendikacılarla yaptığı iftarda ve önceki akşam Yıldırım’ın başkanlığında yapılan EKK’da konu gündeme gelmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2013 yılında başbakanlığı döneminde kıdem tazminatıyla ilgili çalışmaların yeniden yoğunlaştığı sırada işçi ve işveren arasında uzlaşma sağlanamaması nedeniyle, “Aranızda anlaşmadan gelmeyin” demişti. Gelinen son aşamada, kıdem tazminatı fonunun tekrar rafa kaldırılabileceği yorumları yapılıyor.

Yukarı

Business HT×