BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
-0,17
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İstanbul'da Airbnb kullananlara polis baskını

İstanbul'da vergi problemi gerekçesiyle yapılan polis baskını sonucu iki İngiliz turist, kaldıkları Airbnb evinden çıkarıldı

İstanbul'da Airbnb kullananlara polis baskını
HABERTÜRK 10 05 2017, 11:19

Vergi ödemedikleri ve haksız rekabete neden oldukları gerekçesiyle Booking.com'un kapatılması, Uber'e gelen cezalardan sonra online kiralama hizmeti veren şirketlerle ilgili bir olay da Airbnb evlerinde yaşandı.

Habertürk'te yer alan habere göre İstanbul polisi, sabah saatlerinde yaptığı baskınla iki İngiliz turisti kiraladıkları Airbnb evinden çıkardı. 

Turistlerden 36 yaşındaki Tom Duggan, The Times'a yaptığı açıklamada kapılarının sabah şiddetle çalındığını ve içeri giren yedi polisin pasaportlarını aldığını söyledi. Duggan'ın ifadesine göre polis, turistlere söz konusu evde kalmak için izin belgesi olup olmadığını sordu.  Ev sahibine ulaşmaya çalışan turistler, normalde problem yaşamadıkları hâlde, ev sahibine ulaşamadı. Duggan, polisin daireyi mühürlemeden önce, evi boşaltmak için 10 dakika süre verdiğini söyledi. 

Turistler, pasaportlarını geri alabilmek için bir sayfa uzunluğunda Türkçe bir ifadeyi imzaladı. Polis de kendilerine daire sahibinin mülkü yasal olmayan bir şekilde kiraladığı için, durumun vergi kaçırmaya girdiğini açıkladı. 

AIRBNB ÜCRETİN TAMAMINI ÖDEYECEK

Airbnb’nin böyle durumlar için bir sigortası bulunuyor. Hizmeti kullanan ev sahibi ve kiracılar, tarafların bedensel yaralanma, mal hasarı iddiaları gibi çeşitli durumlar için 1 milyon dolara kadar sigortalanıyor. Ancak Türkiye bu kapsamda değil. Bu nedenle, Tom Duggan ve arkadaşına başlangıçta bir ödeme yapılmazken, The Times’ın Airbnb ile iletişime geçmesi sonrasında, şirket konaklama ücretinin tamamının geri ödeneceğini açıkladı.

BU İLK DEĞİL

Kişilerin birbirine ev ve oda kiralayabilmelerini sağlayan online hizmet Airbnb, özellikle otellerin işini azaltması sebebiyle daha önce New York, San Francisco ve Berlin’de de sorunlar yaşamıştı.

Bazı şehirlerdeki  ‘şehir vergisi’ gibi ücretleri kullanıcılardan almasına karşın, Airbnb'nin elde ettiği gelirin turizm kapsamında vergilendirilmiyor olması, bu şehirlerdeki yerel yönetimlerce yasaklanmaya ve hizmeti kullananlara dava açılmasına varan uygulamalara yol açtı.

Bir süre önce otel, pansiyon ve turistik işletmelerin internet üzerinden kiralanmasını sağlayan Booking.com, Türkiye içinden yapılan rezervasyonları kapatmıştı.

Vergi konusunda özel taşıt ve taksi kiralanmasını sağlayan bir diğer uygulama olan Uber’in ise, İstanbul’daki yolcu ve sürücülerine ceza yazılmıştı. Ancak Airbnb’nin nasıl bir kader ile karşılaşacağı henüz belli değil.

Yukarı

Business HT×