BIST 100 98.015 % 1,24
USD/TRY 5,3565 % 0,35
EUR/TRY 6,1099 % 0,27
Piyasalar
97.971
% 1,19
5,3578
% 0,39
6,1126
% 0,31
1,1407
% 0,13
18,21
-0,15
1.285,36
% -0,52
61,84
% 1,08
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

AB raportörü: Türkiye yeni anayasasıyla AB'ye giremez

Avrupa Birliği raportörü Kati Piri, tüm anayasal değişikliklerin hayata geçirmesi durumunda AB'nin Türkiye ile görüşmelerini resmi olarak askıya alması gerekeceğini söyledi

AB raportörü: Türkiye yeni anayasasıyla AB'ye giremez
REUTERS 26 04 2017, 11:51

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Raportörü Kati Piri, geçtiğimiz hafta gerçekleşen referandumda öngörülen anayasa değişikliklerinin hayata geçirilmesi durumunda Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmak için kapıları kapatacağını belirtti.

Aynı zamanda Hollanda Sosyalist Parti Milletvekili olan Piri, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tüm anayasal değişiklikleri hayata geçirmesi durumunda AB'nin uzun süredir bir ilerleme göstermeyen görüşmeleri resmi olarak askıya alması gerekeceğini söyledi.

"Böylesine bir anayasayla Türkiye bir AB üyesi olamayacağı için kabul görüşmelerini devam ettirmek de mantıklı olmayacaktır" 

Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn da dün yaptığı bir açıklamada cuma günü gerçekleşecek AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin kabul sürecinin sonlandırılmasının değerlendirilmesi çağrısı yapmıştı.

Hahn gibi Piri de Brüksel'in önümüzdeki iki üç yıl içerisinde Türkiye ile zaten var olan gümrük birliği anlaşmasının geliştirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Reuters'a verdiği röportajda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Türkiye'yi yeniden izleme sürecine almasını "tamamen siyasi bir karar" olarak nitelendirerek, bu kararı tanımadıklarını ifade etti.

Erdoğan, "Eğer AB Türkiye konusunu '3-5 sene daha sallayacağız' derse o zaman yapacağımız tek şey kalıyor, millete gitmek. İngiltere Brexit ile AB'den çıkma kararı aldı; benzer bir şey Türkiye için neden olmasın. AB samimi davranmadığı için biz de başka çıkış yolları bulmak zorundayız, biz niye bu kapıda bu kadar oyalanalım. Biz şu anda (AB'yi) gözlemekteyiz, beklemedeyiz, her an her şey olabilir" ifadelerini kullanmıştı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün yaptığı açıklamada AKPM kararı ile ilgili "İlişkilerimizi yeniden gözden geçireceğiz. Bizi buna mecbur bıraktılar" dedi. 

 

Yukarı

Business HT×