BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0596 % 0,13
EUR/TRY 6,7703 % 0,34
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0595
% 0,13
6,7700
% 0,34
1,1166
% 0,06
26,10
0,10
1.278,58
% 0,08
73,12
% 1,26
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Peki bundan sonra ne olacak?

Kabul edilen düzenlemeye göre ilk aşamada Hâkimler Savcılar Kurulu, 30 gün içerisinde yeniden yapılandırılacak. Cumhurbaşkanı’nın partiye üyelik hakkı da hemen uygulanabilecek

Peki bundan sonra ne olacak?
HÜRRİYET 17 04 2017, 06:36

Halk oylamasında kabul edilen Anayasa paketinin üç düzenlemesi olan cumhurbaşkanının parti üyeliği, HSYK’nın yeniden yapılanması ve askeri yargının kaldırılması hemen yürürlüğe girecek. Diğer düzenlemeler iki sandığın kurulacağı ilk genel seçimden sonra uygulanacak.

İlk aşamada Hâkimler Savcılar Kurulu, 30 gün içinde yeniden yapılandırılacak. 13 üyeli HSK’nın yeni üyeleri, halk oylaması sonucunun Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonraki 40. günde görevlerine başlayacak. Bu süreçte Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı ve Adalet Müsteşarı dışındaki 4 üyeyi atayacak ve Meclis de 7 üye için Geçici Madde’de ayrıntıları yazıldığı şekliyle seçim yapacak. HSK’ya girmek isteyen Yargıtay, Danıştay üyeleri ile hukukçu öğretim üyeleri ve avukatlar, seçim ilanından itibaren 5 gün içinde TBMM Başkanlığına başvuracaklar.

Cumhurbaşkanının partiye üyelik hakkı da hemen uygulanabilecek. YSK’nın sonucu açıklamasından sonra AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın davette bulunması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da AK Parti’ye kaydını yaptırması bekleniyor. Siyasi Partiler Yasasına göre Erdoğan’ın genel başkanlık koltuğuna oturması için ise kongre toplanacak. Yıldırım, AK Parti olağan kongresinin 2018’de öngörüldüğünü, ancak erkene alınabileceğini açıklamıştı.

Hemen uygulanacak üçüncü konu askeri yargının kaldırılması olacak. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler lağvedildi. Burada görev yapan hâkimler, HSK’ca sivil mahkemelere veya Milli Savunma Bakanlığınca muvazzaf görevlere atanacaklar; yaş sınırını geçenler emekliye ayrılabilecekler. Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kontenjanından Anayasa Mahkemesine giden iki üye görevlerine devam edecekler. Ancak bu üyeliklerin boşalmasından sonra yerlerine atama yapılmayacak ve AYM üye sayısı 17’den 15’e düşecek.

TBMM’nin yeni sisteme uyum düzenlemelerini ve içtüzüğünü 6 ay içerisinde değiştirmesi gerekiyor. Kapsamlı yasaların mevcut parlamento yapısında bu sürede yapılması zor görünüyor. Hükümetin Meclis’e genel bir yetki kanunu tasarısı getirmesi ve buna dayanarak KHK’larla mevzuat uyumunu gerçekleştirmesi planlanıyor. İlk seçime kadar Bakanlar Kurulu çalışacağından KHK çıkarma yetkisini de kullanabilecek. 3 Kasım 2019’da yapılması öngörülen genel seçime kadar Başbakan ve Bakanlar Kurulu görevine devam edecek. Bu arada seçim sisteminin de yeniden düzenlenmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı’nın kararname çıkarma yetkisi de ilk ikili seçimden sonra uygulamaya konulacak. 3 Kasım 2019’dan önce Meclis erken seçim kararı alırsa, genel seçim ile Cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Seçim yasası değişikliklerinin bir yıldan önce uygulanmayacağına ilişkin anayasal yasak, ilk erken seçimde geçerli olmayacak.

Yukarı

Business HT×