BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3751 % 0,67
EUR/TRY 6,0797 % -0,00
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3751
% 0,67
6,0797
% -0,00
1,1304
% -0,54
21,35
-0,21
1.236,18
% -0,23
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Beyaz Saray: Ruslar olan biteni örtmeye çalışıyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi: "Sanıyorum Ruslar, Suriye'de olan bitenleri örtmeye çalışıyor."

Beyaz Saray: Ruslar olan biteni örtmeye çalışıyor
AA 12 04 2017, 07:23

ABD'nin Suriye'de Trump'ın söylemiyle değişen yeni politikası üzerine bir açıklama da ABD Savunma Bakanı James Mattis'ten geldi.

Mattis, İdlib'deki kimyasal saldırı ile ilgili farklı değerlendirmeler yapılmasının doğru olmadığına vurgu yaparak, "Kimyasal saldırı kararının verilmesinden ve saldırının kendisinden Suriye rejiminin sorumlu olduğuna hiç şüphe yoktur." dedi.

ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel ile Pentagon'da, Suriye rejimine ait Şayrat Hava Üssü'ne ABD'nin düzenlediği füze saldırısıyla ilgili düzenledikleri toplantıda "Kimyasal saldırı kararının verilmesinden ve saldırının kendisinden Suriye rejiminin sorumlu olduğuna hiç şüphe yoktur." şeklinde konuştu.

BEYAZ SARAY AÇIKLAMASI

Daha sonra sabah saatlerinde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi de bir basın toplantısı düzenlei ve İdlib'de sarin gazı kullanıldığı sonucuna net olarak ulaştıkları bilgisini paylaştı.

"SARİN GAZINI SURİYE REJİMİ KULLANDI"

Sarin gazının kullanıldığını gösteren net deliller olduğunu ve bu gazın ancak Suriye rejimi tarafından kullanılmış olabileceğini anlatan yetkili, "Bölgedeki DEAŞ ve diğer terör gruplarının elinde sarin olduğunu gösteren bir değerlendirmemiz yok." dedi. Ellerindeki delillere göre bu saldırıyı bölgedeki devlet-dışı aktörlerin ya da bir terör örgütünün yapmadığını söyleyen yetkili, Suriye'nin tüm kimyasal silahlarını elinden çıkarmadığının açıkça belli olduğunu vurguladı.

"RUSLAR OLAN BİTENİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR"

Esed rejimiyle yakın askeri işbirliği içinde olan ve İdlib'deki saldırıdan muhalifleri sorumlu tutan Moskova yönetimini de suçlayan yetkili, "Sanıyorum Ruslar, orada olan bitenleri örtmeye çalışıyor." ifadesini kullandı.

Aynı Beyaz Saray yetkilisi, askeri olarak birbirine bu kadar yakın çalışan iki unsurdan biri olan Ruslara, "Esed rejiminin kimyasal silah kullanımından nasıl haberdar olmadıklarının" sorulması gerektiğini de kaydetti.

Yukarı

Business HT×