BIST 100 92.227 % -1,57
USD/TRY 5,3340 % 0,42
EUR/TRY 6,0678 % 0,05
Piyasalar
92.227
% -1,57
5,3331
% 0,42
6,0688
% 0,07
1,1369
% -0,16
20,59
0,35
1.244,85
% -0,36
60,80
% -1,39
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Rusya için 'Pasaportsuz Türkiye' gündemde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Rusya vatandaşlarının pasaportu bile olmadan gelebilmeleri için havalimanlarında kimliklerin okunabileceği cihazları kuruyoruz.

Rusya için 'Pasaportsuz Türkiye' gündemde
AA 27 03 2017, 07:26

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Türkiye ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu.

Rusya için "Pasaportsuz Türkiye" konusunun yeniden gündemde olduğunu belirten Çavuşoğlu,  Antalya Ticaret Borsası Meclis Salonu'nda Sivil Düşünce Platformu üyelerine hitaben yaptığı konuşmasında Rusların Türkiye'ye pasaportsuz geçişi için görüşmelerinn yenide başlayacağını söyledi.

Rusya ile uçak hadisesi olmadan önce iki ülke vatandaşlarının pasaportsuz bir şekilde sadece kimlikle giriş-çıkış yapabilmeleri için epeyce görüştüklerini aktaran Çavuşoğlu, "Bayağı mesafe katetmiştik. Şimdi ilişkilerimiz normalleştiğine göre bu konuda da müzakerelere devam edebiliriz. Biz en azından Rusya vatandaşlarının pasaportu bile olmadan gelebilmeleri için havalimanlarında kimliklerin okunabileceği cihazları kuruyoruz. Bu konudaki görüşmelerimizi başlatacağız tekrar." dedi.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin giderek normalleştiğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, liderler arasında iyi bir dostluk bulunduğunu, en son 10 Mart tarihinde Moskova'da ortak kabine toplantısı yapıldığını anımsattı.

Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olmasının bölgesel sorunların çözümüne de katkı sağladığını, Suriye'de ateşkesin sağlanması, mazlum insanlara yardımların ulaşmasına vesile olduğunu, bu konuda Türkiye ve Rusya'nın birlikte çalıştığını dile getirdi. Bölgesel sorunların çözümü için iş birliğini güçlendirmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, "Bize soruyorlar, 'Nasıl Rusya ile bu kadar işi başarabildiniz?' Bizim de cevabımız basit ,hem Türkiye hem Rusya verdiği sözü tutuyor, imzaladığı anlaşmaya sadık kalıyor, o nedenle sonuç elde ediyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin 16 Nisan'da bir referanduma gideceğini ve 18 maddelik anayasa değişikliği paketinin halk oyuna sunulacağını hatırlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'de ve yurt dışında anayasa değişikliğini anlatmaya çalıştığını, fakat Türkiye ve Rusya'ya demokrasi dersi vermeye çalışan Avrupa'nın Türkiye'nin referandumla ilgili çalışmalarına engel çıkardığını sözlerine ekledi.

Yukarı

Business HT×