BIST 100 93.878 % 0,76
USD/TRY 5,3929 % -0,83
EUR/TRY 6,1429 % -1,04
Piyasalar
93.885
% 0,76
5,3927
% -0,83
6,1430
% -1,04
1,1384
% -0,25
18,22
0,23
1.288,42
% -0,08
60,39
% -0,41
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Kur daha da inecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı

Erdoğan: Kur daha da inecek
HABERTÜRK 02 03 2017, 13:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti dönüşünde uçakta HABERTÜRK TV Genel Müdürü Veyis Ateş'in de aralarında bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan ekonomideki gelişmelerle ilgili olarak kurun daha da gerileceyeğini düşündüğünü aktardı:

"İşsizliğe gelince, iş dünyasından çağrımıza çok ciddi cevaplar aldık, alıyoruz. İşe alımlar devam ediyor. Yıl sonu itibarıyla çok daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyorum. İstihdamda mevsimsel işsizlik de var. Yaza doğru bu istihdam noktasında ciddi alımlar olacaktır. Özellikle turizm sektöründe ciddi bir patlama yapacağız diye inanıyorum. Bununla birlikte ciddi kapı açılacaktır."

"'HAYIR' OYUNUN GİDECEĞİ YER KANDİL'DİR"

Erdoğan, MHP ve AK Parti dışında bütün siyasi aktörler bir araya gelerek 'hayır' dediklerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: 

"Cumhurbaşkanı seçildiğim 10 Ağustos'ta 14 parti birleşti. Birleşerek bir aday çıkardılar. Bu birleşme ne getirdi malum, yüzde 36 getirdi. O kadar. Biz de yüzde 52 aldık. Şimdi bazı dostlar şunu söylüyor. Şu parti bu parti birleşti bu konuşulmasa diyorlar. Mesela Kandil, ‘Oylarımız hayır’dır, hayır verin’ diyor. Bunu bir kenara koyamayız. Bunu masaya yatırmak gerekir.

Bir defa şunu bileceğiz: Kişi sevdikleriyle beraberdir. Terör örgütü, bugüne kadar bu ülkede 35 bin insanın canına kıydı. Böyle bir örgüt bu halkoylamasında eğer ‘hayır’ diyorsa, o zaman bizim de vatandaşlarımızı bilgilendirmemiz lazım. Buna kimler hayır diyor, kimler evet diyor, vatandaşımız bilmeli. Nitekim ben vatandaşımıza, ‘Böyle bir yanlışa düşmeyin’ diyorum. Ben hayır dersem, oyumun gideceği yer Kandil’dir. Hayır dersem bu ülkede gideceğimiz yer istikrarsızlıktır. Hayır dersem, benim oyumun gideceği yer, güven ortamının ortadan kaybolmasıdır.

‘Hayır’ demek, eşittir çukur; ‘Hayır’ demek eşittir, o çukurların altında açılan şehirler demektir. Son Mardin operasyonlarında güvenlik teşkilatımızın girdiği evlerin altında açılmış tüneller ve şehirler bulundu; 1500 kişi orada barınabilir diyorlar. ‘Hayır’ dersen oyun oraya gidiyor. Bunları vatandaşa anlatmayacak mıyız? Bunu halkımızın bilmesi lazım."

"ÇOK CİDDİ BİR KARARSIZ KESİM VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum ile ilgili tahminlerinin sorulması üzerine ise şöyle konuştu:

"Anketler yapılıyor. Şu an benim değerlendirme yapmam erken olur. Ama olumlu olduğunu söyleyebilirim. Bu bilinç arttıkça, olumlu yaklaşım daha netleşecektir. Ciddi sayılabilecek kararsız bir kesim var. Henüz meseleyi tam kavramamış bir kesim. O da netleşecek, vatandaşlarımız istikametlerini belirleyecektir."

Yukarı

Business HT×