BIST 100 1.110,05 % 3,21
USD/TRY 7,2029 % -1,11
EUR/TRY 8,4513 % -1,50
Piyasalar
1.110,05
% 3,21
7,2025
% -1,11
8,4512
% -1,50
1,1731
% -0,07
14,01
0,64
1.921,24
% -5,23
44,53
% -1,02
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

24 saatte Saray'dan Külliye'ye İngiliz mesaisi

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD ziyaretinin hemen ardından Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü

24 saatte Saray'dan Külliye'ye İngiliz mesaisi
HABERTÜRK 28 01 2017, 15:12

İngiltere Başbakanı Theresa May, cuma günü gerçekleşen Beyaz Saray ziyaretinin hemen ardından Türkiye’ye geldi.

Sabah saatlerinde Ankara’ya gelen May, ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. İngiliz lider daha sonra Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Ekonomik alanda Türkiye ile İngiltere arasında 15,6 milyar dolar seviyesine çıkan ticaret hacmini ilk etapta 20 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, "Kendilerine ben de bunu teklif ettim ve 'Bu adımı atalım' dedim." ifadesini kullandı.

İkili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile İngiltere arasında iş birliği alanlarında, özellikle enerjide ciddi birlikteliklerin yapılmasının mümkün olduğuna dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birçok alandaki, şu anda tafics noktasında, proje çalışmasında atılacak adım bugün çok çok önemli. Bütün bunların yanında gerek İHA'larla ilgili atılacak adımlar, bunları aramızda görüşme imkanı bulduk. Buradaki kararlılık, bizleri özellikle mutlu etmiştir. Bir diğer adım, bir Türk firmasının İngiltere'de gerçekten çok çok önemli bir ihaleyi kazanmak suretiyle orada botlar yapacak olması, bu da tabii önemli bir gelişme. Aynı zamanda Türk firmalarının İngiltere piyasasına girmiş olması sevindirici ve bundan sonraki süreçte İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımları bizleri tabii ki mutlu edecektir. Ben, Sayın Başbakan da bu azmi, kararlılığı da gördüm. Bunu da özellikle ifade etmek istiyorum."

BÖLGESEL KONULAR GÖRÜŞÜLDÜ

Bölgede Suriye, Irak konusunun Türkiye ve İngiltere arasında büyük önem ifade ettiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Koalisyon güçleriyle Türkiye'nin iş birliğini bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir konsepte oturtalım istiyoruz, bu konuları aramızda görüştük. Astana sürecini değerlendirme imkanımız oldu, bunu aramızda değerlendirdik ve şimdi Cenevre süreci var. Bir başka önemli adım Kıbrıs meselesi, çünkü malum üç garantör ülke, Türkiye, Yunanistan, İngiltere Kıbrıs'ta daha neler yapabiliriz, ne gibi adımlar atabiliriz, bunları aramızda görüşme fırsatını bulduk ve bunları da aramızda görüştük. Ben gerçekten gerek çalışma yemeğinde, gerekse ikili görüşmede attığımız bu adımlardan haz duydum ve bundan sonraki süreçte de bu başarının devamına inanıyorum. Sürekli olarak gerek istihbarat teşkilatlarımızın, gerek savunma teşkilatlarımızın birbirleriyle yapacakları görüşmelerde bu sürecin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum."

MAY: TÜRKİYE, BİRLEŞİK KRALLIK'IN EN KÖKLÜ DOSTLARINDAN

Türkiye'nin Birleşik Krallık'ın en köklü dostlarından biri olduğunu söyleyen May, "15 Temmuz'da demokrasinize sahip çıktınız. Hukukun üstünlüğü ve insan hakları önemli. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu teyit ettiler" dedi. İngiliz Başbakan şöyle devam etti:

"Suriye'de barışın koşullarını oluşturmaya çalışıyoruz. Bir eğitim ve bilgi paylaşımı programıyla savunma alanındaki işbirliğimizi arttıracağız. Mevcut ilişkileri daha ileri taşıma niyetindeyiz. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülkenin de çıkarına olacaktır.

Çok farklı konuları ele aldık. Tüm bunların altında yatan önemli nokta şu oldu. İki ülke ilişkilerini daha da ileri taşımalıdır."

"ABD'DEN SONRA TÜRKİYE'YE GELMESİ ÖNEMLİ"

Anadolu Ajansı’na konuşan Ankara Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Onulduran, May'in ABD'nin ardındanTürkiye'ye gelmesinin önemli olduğunu söyledi:

“ABD ziyaretinden hemen sonraki gün Türkiye’ye gelmesinin bir önemi var. Oradan edindiği intibaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a anlatacak. Bence bu olumlu bir adım”

BEYAZ SARAY'DA EL ELE

Theresa May'in Washington ziyaretinden geriye kalan bir kare ise İngiltere'de gündem oldu.

Donald Trump ile Theresa May'i el ele olduğu bir fotoğraf, İngiliz basınında “El ele, mutlu çift”, “Elini tutmak istiyorum” ve “Beyaz Saray'da aşk” gibi alaycı başlıklarla okuyuculara duyuruldu.

Yukarı

Business HT×