BIST 100 1.111,96 % 0,12
USD/TRY 7,5625 % 0,15
EUR/TRY 8,9535 % 0,01
Piyasalar
1.111,96
% 0,12
7,5625
% 0,15
8,9535
% 0,01
1,1841
% -0,08
13,73
0,02
1.950,86
% 0,33
43,15
% -0,35
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İngiliz Başbakan'dan Trump'a 'Putin uyarısı'

İngiltere Başbakanı Theresa May, Trump'la ilk görüşmesi öncesi önemli mesajlar verdi

İngiliz Başbakan'dan Trump'a 'Putin uyarısı'
HABERTÜRK 27 01 2017, 07:40

İngiltere Başbakanı Theresa May, Donald Trump'la görüşmek üzere ABD'ye geldi. ABD Cumhuriyetçi Partinin Philadelphia'daki toplantısında yaptığı konuşmada Trump'a, "Putin'e karşı dikkatli olması" tavsiyesinde bulundu.

Konuşmasının önemli bir bölümünde iki ülke arasındaki ilişkilerin "güçlü ve sağlam" olduğunu anlatan May, ABD ile İngiltere'nin aynı ilkeler etrafında dünya meselelerine baktığını vurguladı. Diğer taraftan bu konuşma öncesi Philadelphia uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladığı sırada da Trump'la görüşlerinin ayrışıtğı, işkence gibi konularda güçlü mesajlar vereceğinin sinyalini verdi. Trump'ın işkence yöntemlerini geri getirmek ve CIA'in gizli hapishanelerini yeniden açmak istediği konuşuluyor.

May, kendisinin bir papazın kızı ve Trump'ın 'küstah bir milyarder' olduğunu belireterek aralarındaki zıtlıkları soran bir gazeteciye ise "Bazen zıtlıklar birbirini çeker. Bunu hiç duymadınız mı?" dedi

Diğer taraftan Daha önce Rusya ile ilişkileri düzeltmek istediğini ifade eden Trump'a "tedbirli olması" tavsiyesinde bulunan May, "Rusya'ya gelince, Başkan Reagan'ın da Mihail Gorbaçov ile müzakere ederken takındığı 'güven, fakat doğrula' tavrını takınmakta fayda var. Ayrıca Başkan Putin'e gelince 'ilişki kur ama dikkatli ol' tavsiyesinde bulunurdum." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Kırım'daki işgalini de eleştiren May, Moskova'nın adımlarının dikkatli ve yakından izlenmesi gerektiğini dile getirdi.

-DEAŞ'IN YAPTIKLARI TÜM MÜSLÜMANLARA MAL EDİLEMEZ"

May, ABD ile İngiltere'nin terör örgütü DEAŞ ile mücadelede çok kararlı iki ortak olduğunu belirtti.

DEAŞ'ın İslam dininin adını kullanarak yaptığı işlerin tüm Müslümanlara mal edilemeyeceğini vurgulayan Theresa May, İngiltere'de de çok sayıda Müslüman vatandaşın üretken ve barışçıl şekilde yaşadığını anlattı.

İran'la nükleer anlaşmaya da değinen May, anlaşmanın zorluklar ve dikkatle takip edilmesi gereken maddelerle dolu olduğunu ancak işlediği ölçüde Tahran'ın nükleer silah edinmesini engellediğini kaydetti.

May ayrıca, uluslararası kurumların fonksiyonlarının çok önemli olduğunu ancak bu kurumların sorgulanır hale geldiğini ve reform ihtiyacının öne çıktığını sözlerine ekledi.

Başkent Washington'da bugün Trump ile görüşecek İngiltere Başbakanı May, 20 Ocak'ta görevi devralan yeni ABD Başkanı'nın ilk yabancı diplomatik konuğu olacak.

 
Yukarı

Business HT×