BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8675 % 0,10
EUR/TRY 7,8289 % 0,53
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8670
% 0,10
7,8291
% 0,53
1,1401
% 0,50
10,22
0,00
1.809,99
% 0,40
42,86
% 0,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Anayasa teklifinde kritik maddeler kabul edildi

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşmeleri devam eden anayasa teklifinin son hali

Anayasa teklifinde kritik maddeler kabul edildi
HABERTÜRK 29 12 2016, 07:09

Anayasa değişiklik teklifinin TBMM'nin denetim yetkilerini düzenleyen 6. maddesi, 8. maddesi ve 9. maddesi kabul edildi.

Kabul edilen 6. madde ile Türkiye Büyük Millet Meclisi belli bir konuda Meclis araştırması ve genel görüşme yapabilecek. Madde, milletvekillerini soru sorabileceğine ilişkin hüküm içeriyor.

Anayasa değişiklik teklifi 8. maddesi de onaylanarak kabul edildi. Cumhurbaşkanı'nın Türk vatandaşı olması, kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip kişiler arasından seçilir. Cumhurbaşkanı görev süresi beş yıldır.

Bir kimse iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanı siyasi parti grupları en son yapılan seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen tarafından aday gösterilebilir.

TEKLİF 19 MADDDEYE DÜŞTÜ

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşmeleri devam eden 21 maddelik anayasa değişikliği teklifinin, 19 maddeye düşürüldüğü öğrenildi.

9 MADDE KABUL EDİLDİ

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen anayasa değişikliği teklifinin 9. maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddeye göre, Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı'na aittir. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğü hallerde yasama yılının ilk gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde açılış konuşması yapar. Ülkenin iç ve dış siyaseti Hakkı'nda Meclis'e mesaj verir. Üst kademe kamu yöneticilerini atar. Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanlığını temsil eder. Milletlerarası anlaşma onaylar ve yayımlar.

KOMİSYONDA GERGİNLİK

Öte yandan Komisyonda görüşmeler sırasında gerginlik çıktı. CHP Grup Başkanvekili Özgü Özel maddenin oylanmasından önce söz istedi. Söz verilmeyince Anayasa Komisyonu Sözcüsü Abdurrahman Öz'ün yanına giderek, söz isteğini yineledi.

AK Pati milletvekilleri ile CHP milletvekilleri arasında gerginlik çıktı. CHP Grup Başkanvekili Özel daha sonra söz aldı ve uluslararası anlaşmaların Cumhurbaşkanı'nın onayının ardından yürürlüğe girmesinin sakıncalarından bahsetti.

'DOĞUŞTAN TÜRK VATANDAŞI OLMA'

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen anayasa değişiklik teklifindeki cumhurbaşkanı seçilme şartları içerisinde bulunan "doğuştan Türk vatandaşı olanlar arasından" hükmü, AK Parti'nin kabul edilen önergesiyle, "Türk vatandaşları arasından" şeklinde değiştirildi.

KARARNAME YETKİSİ

Kamu kurum ve kuruluşlarının görev, yetki ve sorumluluklarını cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenmesini öngören madde tekliften çıkarıldı. Cumhurbaşkanının yürütme yetkisine ilişkin konularda kararname çıkarmasını öngören madde ise teklifte duruyor.

HSYK ÜYE SAYISI 13'E ÇIKARILACAK

AK Parti anayasa değişikliği teklifinde 12 olarak öngörülen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üye sayısının 13'e çıkarıldığı, Adalet bakanı ile müsteşarının da HSYK'nın doğal üyesi olduğu öğrenildi.

Yukarı

Business HT×