BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Emniyet Uber Türkiye'ye savaş açtı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber'in sürücü ve yolcularına ceza kesecek, Uber için çalışan araçları 60 gün bağlayacak

Emniyet Uber Türkiye'ye savaş açtı
HABERTÜRK 27 12 2016, 09:09

Akıllı telefon uygulaması üzerinden araç çağırma hizmeti veren ve bir süredir İstanbul’da da faaliyette olan ABD’li Uber şirketine korsan taşımacılık cezası kesilerek yakalanan araçların bağlanacağı bildirildi. Cezalar yolculara da uygulanacak. Uber'den yapılan açıklamada ise vergi vererek çalışıldığı ve şirketin gerekli belgelere sahip olduğu belirtildi. Şirket basın açıklamasında da bulundu.

HEM YOLCUYA HEM SÜRÜCÜYE CEZA

Uber, yasal mevzuata uygun çalıştıklarını ileri sürerken, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye çapında tüm illere talimat göndererek “korsan taşımacılık” yapmak suçundan ceza kesilmesini istedi. Talimata göre, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber sürücüsü araç sahibi değilse sadece ceza kesilecek. Ceza, ilk yakalamada 2 bin 532, ikincide ise 4 bin 220 TL’ye çıkıyor. Eğer yolcuyu taşıyan sürücü araç sahibi ise trafik cezası dışında araç 60 gün bağlanacak. Ayrıca yolculara da 281 lira ceza kesilecek.

12 Aralık’ta gönderilen talimatta, sahibinin kullanmadığı araçların bağlanmaması gerektiği belirtildi ve Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararı gösterildi. 12 Aralık’tan önceki uygulamada, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber araçları, sürücünün kim olduğu gözetilmeksizin 60 gün bağlanıyordu.

UBER : VERGİMİZİ VEREREK ÇALIŞIYORUZ

Konuya ilişkin Habertürk’e açıklamalarda bulunan Uber Genel Merkezi, “İstanbul’daki UberXL araçlarımızda Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve İstanbul Belediyesi’nden gerekli belgeler temin edildi ve vergimizi vererek çalışıyoruz. Gerekli belgelere (D2) sahip olduğumuz için korsan diye tabir edilen yasadışı taşımacılık unsurlarına uygulanan cezalar bize uygulanmamalı.

Kanunun farklı şekillerde yorumlanması yenilikçi teknolojilerin önünü kapatıyor. Amerika’da New York, San Francisco, Los Angeles, Fransa’da Paris Uber’in en yaygın olarak kullanıldığı şehirlerden. Uber, ulaşım teknolojisiyle şehirlere katkı sağlamak için bütün dünyada bakanlıklar ve belediyeler ile el ele çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu

TAKSİCİLER RAHATSIZ

Emniyet yetkilileri, Uber sistemi ile çalışan araçların ‘tarifeli yolcu taşıma” yetkisinin bulunmadığını, bu yöntemin korsan taksicilik alanına girdiğini belirtti. Yetkililer, belediye sınırları içinde tarifeli yolcu taşımacılığının sadece, ticari taksi, M plakalı minibüs, halk otobüsü ve belediye otobüslerine ait olduğunu kaydetti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksicilerin bu uygulamadan rahatsız olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor. Uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor.

 

1 CEZA KESİLDİ UBER KARŞILADI

Geçtiğimiz hafta trafik ekipleri, Uber’in ‘UberXL’ aracını bağladı ve araçtaki yolculara 281 TL ceza kesti. Cezanın Uber tarafından karşılandığı belirtiliyor.

UBER'DEN BASIN AÇIKLAMASI

Uber, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bugün bazı basın organlarında Uber uygulamasının “korsan” taşımacılık yapan ulaşım seçeneklerini bulmaya hizmet ettiği, “yasal olmadığı” ve bu konuda “emniyetten Uber özelinde bir talimat olduğu” yönünde birtakım haberler yer almıştır.

Öncelikle belirtmeliyiz ki Uber bir taşımacılık firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bir global teknoloji şirketidir ve Türkiye'de tamamen yasal bir zeminde hareket etmektedir.

Uber olarak dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknolojik inovasyon sağlayabilmek için bakanlık ve belediyeler ile iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Türkiye’ye ve Türkiye’deki operasyonlarımıza sonuna kadar bağlıyız. 

Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Sürücü iş ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz.

Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir.

Söz konusu haberlerde yer alan iddialara yönelik olarak Uber olarak ifade etmek isteriz ki;

- Emniyetin gönderdiği talimat,  belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır.

- Nitekim talimatta hiçbir şekilde "Uber" ismi dahi geçmemektedir.

- Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir.

- Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır.

- Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararı, araçların bağlanmasına ve para cezalarına sebep olan ilgili yasanın bazı maddeleri iptal edilmektedir.

- İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı’nın haberde yer alan "Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor" beyanı doğruları yansıtmamaktadır. Uber gerekli tüm vergilerini ödemektedir. Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar ulaşım sağlayıcılara nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.

- Paris'te Uber uygulamasının yasadışı olması ve Uber hizmetlerinin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, Paris Uber'in en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelmektedir. Londra’dan İstanbul’a Avrupa kıtasında bir sürü şehirde Uber sevilerek kullanılmaktadır.

- Uber'in Türkiye ürünleri arasında sadece lüks taşımacılık seçeneği değil, aynı zamanda uberTaksi servisi ile sarı ticari taksilerle yolculuk seçeneği de sunulmaktadır. Bu doğrultuda Uber’in taksicilerden pay alması gibi bir durum söz konusu değildir, aksine onların hayatını kolaylaştıran ve ek kazanç sağlayan bir uygulamadır."

 

UBER ’E YERLİ RAKİPLER GELDİ

Bitaksi birkaç yıldır taksicileri mobil uygulama üzerinden müşterilerle buluşturarak müşteriye en yakın taksiye ulaşma imkânı sunuyor. Bitaksi sadece sarı taksiler ile çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda faaliyete geçen Olev ve Yolo ise Uber gibi lüks araçları mobil uygulama üzerinden müşterilerle buluşturuyor. Olev ve Yolo’nun ABD merkezli Uber’den farkı ise tamamen yerli olmaları.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA PROTESTO EDİLDİ

-FRANSA: ‘UBER YASAL DEĞİL ’

2015 yılında Paris’te Uber protestolarının artması sonucu Fransa İçişleri Bakanı Uber’in hizmetlerinin durdurulması talimatını vermişti. Paris’teki eylemde Fransız taksiciler, Uber yüzünden yüzde 30-40 arasında bir gelir kaybı yaşadıklarını öne sürerek sert bir eylem düzenlemişler ve Uber araçlarını yakmışlardı. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, içişleri bakanlığı yaptığı dönemde Uber’i yasadışı olarak nitelendirmişti. Cazeneuve Uber’in yasadışı olduğunu ancak kanunu uygulamanın zor olması nedeniyle Uber’in faaliyetlerine devam ettiğini paylaşmıştı. Paris’te Uber sürücüleri de düzenledikleri başka bir eylem ile şirketin ücretlerde indirim kararını protesto etmişlerdi.

- İNGİLTERE: LONDRA’DA 3 SAAT EYLEM

Şubat 2016’da İngiltere’de de binlerce taksici başkent Londra’da düzenledikleri eylem ile Uber’i ve yeterince denetim yapmadığı gerekçesiyle Londra Ulaşım Kurumu’nu protesto etmişlerdi. 3 saat süren taksici eylemi Londra trafiğini felç etmişti. Londra’nın sembollerinden siyah taksi şoförleri Uber’in yasal olmadığını ve düşük fiyatları sayesinde müşterilerini çaldığını iddia etmişlerdi.

- ABD: UBER ŞOFÖRLERİ UBER ’E KARŞI

2016’nın başında ise New York’ta diğer şehirlerden farklı olarak bu sefer Uber sürücüleri ücretlerdeki düşüşler yüzünden ayaklanmış ve yaklaşık 10 bin Uber sürücüsü şirketin New York merkezi önünde toplanmıştı. Protestoda Uber sürücüleri telefonlarını kapatmış ve direksiyon başına geçmemişlerdi. Fakat fiyatlardaki indirim Uber’in New York’ta müşteri sayısını arttırmıştı.

- AVUSTURYA: VİYANA ’DA 400 TAKSİCİYLE EYLEM

Nisan 2016’da Viyana’da 400 taksici Uber’in yasal olmadığını öne sürerek korna eylemi düzenlemişlerdi. Başbakanlık binası önünde hükümeti Uber’e karşı önlem almaya çağıran taksiciler, Uber’in sürücülerinin vergi vermediğini ve bu sistemin taksicilik sektörüne darbe vurduğunu vurgulamışlardı. Taksiciler Avusturya devletinin çözüm üretene kadar eylemlerinin süreceğini kaydetmişlerdi.

.

Yukarı

Business HT×