BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8647 % 0,08
EUR/TRY 7,7580 % -0,23
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8647
% 0,08
7,7580
% -0,23
1,1295
% -0,32
9,96
0,00
1.804,15
% -0,26
42,22
% -2,47
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Rus askerlerini taşıyan uçak düştü

İçinde 84 yolcu ve 8 mürettebat bulunan Rus Savunma Bakanlığı'na ait uçak, Karadeniz'de düştü

Rus askerlerini taşıyan uçak düştü
HABERTÜRK 25 12 2016, 09:36

Rusya Savunma Bakanlığı'na ait Tupolev TU-154 tipi bir uçak, Karadeniz'de Soçi kıyısı yakınlarında düştü. Suriye'nin Lazkiye kentine doğru giden uçakta aralarında gazeteciler, Rus askerleri ve Kızıl Ordu Korosu üyelerinin de olduğu 84 yolcu ve 8 mürettebat vardı. Kazada kurtulan olmadı. Ülkede 26 Aralık, ulusal yas günü ilan edildi. 

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, kazanın muhtemel sebepleri arasında terörizm ihtimalini 'tamamen dışarıda bıraktıklarını' belirtti.

AP'nin haberine göre Ozerov, uçağın teknik bir problemden veya mürettebat hatasından dolayı düşmüş olabileceğini fakat terörizm kaynaklı olamayacağını çünkü uçağın ordunun işletiminde olduğunu vurguladı.

Rus haber ajansı Interfax birkaç kişinin cesedine ulaşıldığını duyururken, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov, kurtarma botunun,kazada ölen bir kişinin cansız bedenine kıyıdan 6 kilometre açıkta ulaştığını söyledi.

Kalkıştan hemen sonra radardan kaybolan uçağın enkazı, kıyıdan 1,5 kilometre açıkta 50-70 metre derinlikte bulundu. 

RIA haber ajansına konuşan bir kaynak, uçağın Chkalovsky'den kalkıp Soçi'de yakıt ikmali için durduğunu, ardından kalkıştan 20 dakika sonra radardan kaybolduğunu belirtti. 

BAKANLIK UÇAKTA BULUNANLARIN LİSTESİNİ AÇIKLADI

Bakanlık açıkladığı listeye göre Lazkiye'deki Hmeymim Üssü'nde konser vermeye giden Kızıl Ordu korosu Alexandrov Ensemble, koronun sanat yönetmeni Valery Khalilov ile Rusya Savunma Bakanlığı Kültür Dairesi Başkanı Anton Gubankov da uçaktaydı. 

Koronun müzisyenlerinden olan fakat uçakta bulunmayan Vadim Ananyev,  Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda'ya yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"İş arkadaşlarım orada uçuyordu, yaklaşık 50 kişi. Bir konser verip döneceklerdi. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Ben ailevi durumdan ötürü gidemedim: Oğlum yeni doğdu, ailemizin üçüncü çocuğu. Eşime yardım etmek için evde kaldım." 

Uçakta ayrıca 8 mürettebat, 8 askeri personel, 9 gazeteci, koronun 64 üyesi, iki sivil yetkili ve uluslararası insani yardım organizasyonu çalışanı bulunuyordu. 

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuyla ilgili bilgi aldığını ve arama kurtarma çalışmalarındaki gelişmeleri takip ettiğini kaydetti.

TUPOLEV TU - 154 UÇAĞI 2010'DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Tupolev TU-154 tipi uçak kamuoyunun gündemine daha önce, Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczyński’nin ölümüyle gelmişti.

Polonya Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti taşıyan Tupolev-154 tipi uçak 10 Nisan 2010 tarihinde kalkışından kısa süre sonra düşmüş ve uçakta bulunan 96 kişiden kurtulan olmamıştı.

SAVUNMA BAKANI IŞIK'TAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Karadeniz'e düşen Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'na ait uçakta hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına ve Rus halkına başsağlığı diledi.

Milli Savunma Bakanı Işık'ın taziye mesajında şu ifadelere yer verildi:

"Bu sabah Soçi'den kalkan Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'na ait TU-154 tipi askeri nakliye uçağının Karadeniz'de Rus arama kurtarma sahası içinde bulunan bir yere düştüğünü ve uçakta bulunan mürettebat ile yolcuların hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Bu elim kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine ve bütün Rus halkına başsağlığı diliyorum."

Yukarı

Business HT×