BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8648 % 0,07
EUR/TRY 7,8248 % 0,48
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8648
% 0,07
7,8248
% 0,48
1,1398
% 0,47
10,22
0,00
1.809,10
% 0,35
42,86
% 0,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Anayasa teklifi Meclis'te, seçim tarihleri belirlendi

Yerel seçimler Mart 2019'da ve Cumhurbaşkanlığı seçimi Kasım 2019'da yapılacak.

Anayasa teklifi Meclis'te, seçim tarihleri belirlendi
10 12 2016, 15:20

Hükümet, anayasa değişikliği teklifini Meclis'e sundu, teklifin tam metni de kamuoyuyla paylaşıldı.

 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİNİN TAM METNİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Anayasa değişik teklifi konusunda son kez görüşeceği öğrenilirken ajanslarda yer alan haberlere göre seçim tarihleri de belli oldu.

AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ile MHP'li Mehmet Parsak, yeni anayasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduktan sonra TBMM'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda yapılan açıklamalardan şu satırlar öne çıktı:

Abdülhamit Gül: Vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Türkiye'de 2007 yılında yapılan referandum sıonrasında bir fiili durum ortaya çıktı. Milletimiz cumhurbaşkanını ben seçeceğim diye bir irade ortaya koydu. Yürütmede iki başlılık ortaya çıktı. Şu an bir hükümet krizi olmaması iktidarda AK Parti olmasından dolayıdır. Farklı partilerde olan bir çatışmanın bir rejim krizine dönüşme riski karşımızda duruyordu. Kuvvetler ayrılığı anlamındaki değişiklikler söz konusudur. Sistem değişikliğinden dolayı kalkması gereken ibarelerin kalktığı toplam 21 maddelik teklifimizi Ak Parti olarak sunduk.

Seçilme yaşı 18'e iniyor. Genç bir anayasa olacak. Güçlü yasama, güçlü yürütme dedik. 

Hukuk devleti bakımından çok tarihi bir değişikliği ifade etmektedir. Bağımsız ve tarafsız yargı vurgusu önemsediğimiz bir vurgudur. Askeri ve sivil yargı farkı ortadan kalkmaktadır. 

HSYK konusunda bir mutabakat gerçekleştirdik.  HSYK'daki kürsü seçimini kaldırarak yargıdaki kamplaşmayı kaldıran bir teklif metnimiz var. 

Ortak mutabakat, Türkiye'ye özgü olarak her iki partinin ortak uzlaşı metnidir. 

Mehmet Parsak: Tam mutabakat çerçevesinde teklif AK Parti grubu tarafından arz edilmiştir. Tüm siyasi partilerin programlarında artık anayasanın yenilenmesi yönünde söz verilmiştir. Anayasanın yenilenmesi çalışmaları hiçbir zaman gündemden düşmemiştir. Anayasamız Türk anayasasıdır. Anayasamızın hiçbir yerinden Türk ibaresinin çıkarılması söz konusu değildir. İlk dört maddenin çıkarılması söz konusu değildir. Milli devlet ve üniter devlet tartışma konusu değildir. Sadece hükümet sistemi odaklı bir anayasa çalışması yürütülmüştür. 

Hürriyet'in haberine göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler 2019 yılının kasım ayında yapılacak. Yerel seçim 2019 yılının Mart ayında olacak.  Seçilme yaşı ise 18'e düşüyor. Yedek milletvekilliği sistemi getiriliyor. Milletvekili sayısı 2019 sonrası için 600 olarak öngörülürken yedek vekillik de teklifte yer alıyor. 

Teklife ilişkin Habertürk TV Muhabiri Sibel Erdem'in aktardığı detaylar ise şöyleydi:

* Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak ve başbakanlık kalkacak.

* Partisiyle ilişiği kesilmeyecek cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi olacak.

* Cezai sorumluluğu olacak cumhurbaşkanının Yüce Divan'a sevki için de kademeli formül öngörülüyor.

* Cumhurbaşkanının parti üyeliği 2018'de, cezai sorumluluğu 2019'da başlayacak.

* Milletvekili sayısı 2019 sonrası için 600 olarak öngörülürken yedek vekillik de teklifte yer alıyor. Seçilme yaşı ise 18'e düşüyor.

* HSYK'nın yapısı değişecek.

* Askeri yargı kalkacak.

* Anayasa Mahkemesi'ndeki askeri yargı üyeliği sona erecek. Mevcut üyelerin görev süresi devam edecek. Süre bitişinde AYM 15 üyeden oluşacak.

* Jandarma Genel Komutanlığı MGK'dan çıkacak.

Bazı düzenlemelerin referandumdan hemen sonra hayata geçmesi, sistem değişikliği ile ilgili düzenlemelerin de seçimlerin yapılacağı 2019 yılında hayata geçmesi öngörülüyor.

 

Yukarı

Business HT×