BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İtalya'nın tarihi referandumdan 'Hayır' oyu çıktı

İtalyanlar Anayasa değişikliğini oyladı

İtalya'nın tarihi referandumdan 'Hayır' oyu çıktı
BUSINESSHT 05 12 2016, 01:15

İtalya'da Anayasa değişikliği için yapılan referandumunda "Hayır" oyu çıktı, başbakan istifa etti.

Başbakan Renzi de sandıkların açılmasından yaklaşık 1.5 saat sonra Başbakanlık Sarayı Palazzo Chigi'de düzenlediği basın toplantısında yenilgiyi kabul ederek görevi bırakacağını açıkladı. Renzi, istifasını bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya sunacağını söyledi.

Halk oylamasında “Hayır” oylarının resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 60 civarında olduğuna atıfta bulunan Renzi, “Hayır cephesi kazandı. İtalyan halkı, açık ve net şekilde konuştu. Bu net bir yenilgidir. Bu yenilgi benim. Sorumluluğu üstleniyorum” dedi.

PİYASA NEDEN KORKUYOR?

İlk sonuçlarla beraber euro dolar karşısında yüzde 0,8'in üzerinde değer kaybederek 1,06'nın altına geldi. En sert düşüşü ise yen karşısında yaşadı; euro/yen yüzde 1,4'ten fazla düştü.

Seçim kampanyası döneminde, “Evet” oylarının kazanamaması durumunda istifa edeceği sinyalini veren Başbakan Renzi ve hükümetinin kaderini belirleyecek olan anayasa referandumunun sonucu piyasa tarafındada merakla bekleniyordu. Bunun en önemli nedeni Renzi'nin istifasının AB karşıtı Five Star (Beş Yıldız) hareketinin iktidara gelerek ülkeyi eurodan çıkarmak için referandumma götürmesinden korkulması.

Ancak "Hayır" oyu çıksa bile sürecin çok hızlı ilerlemesi beklenmiyordu. Renzi istifa kararı alsa bile Five Star iktidara gelemeyebilir. İktidara gelse bile Anayasa'nın 75. mddesi uluslararası bir anlaşmanın yerel bir oylamayla iptal edilmesine izin vermiyor.

Bir diğer endişe ise tüm dünyayı etkileyebilecek birbanakcılık krizinin fitilinşn ateşlenebilecek olması. İtalya'nın üçüncü büyük bankası Monte di Paschi di Siena Aralık ayının ilk haftasında 5 milyar euroluk bedelli sermaye artırımı için çağrı yapmak zorunda. Eğer siyasi istikrarsızlık sürerse yatırımcıların buna olumlu yaklaşması beklenmiyor. Bu durumda, bankanın çöküşünü engellemek için devletin vakit geçirmeden devreye girmesi gerekecek.

İTALYANLAR NEYİ OYLADI?

Referandum, 1948 tarihli anayasanın 139 maddesinden 47'sinin değiştirilmesi için yapılıyor. Değişiklik önerilerinin en önemlileri arasında, parlamentonun üst kanadı Senato'nun yetkilerinin azaltılması yer alıyor.

Halen parlamentonun iki kanadı, Temsilciler Meclisi ve Senato, eşit yetkilere sahip. Oylamaya sunulan reform paketi ise yasaları onaylama ve hükümete güvenoyu verme yetkisini sadece Temsilciler Meclisi'ne bırakıyor. Senato'nun ancak tavsiyede bulunma ve anayasa değişikliği ile AB anlaşmaları gibi istisnai konusunda yasama yetkisi kalıyor.

Senatör sayısı da 315'ten 100'e indiriliyor. Halk tarafından doğrudan değil, yerel yöneticiler arasından seçilecek senatörlerin yalnızca yerel yönetimdeki görevleri için maaş alması öngörülüyor.

Yukarı

Business HT×