BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8650 % 0,07
EUR/TRY 7,8218 % 0,44
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8646
% 0,06
7,8217
% 0,44
1,1393
% 0,42
10,22
0,00
1.808,98
% 0,34
42,86
% 0,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Avrupa Türkiye'yle müzakereleri 'geçici dondurma' kararı aldı

AP'nin, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin karar tasarısına dair oylama sonuçlandı

Avrupa Türkiye'yle müzakereleri 'geçici dondurma' kararı aldı
HABERTÜRK 24 11 2016, 14:17

Avrupa Parlamentosunda (AP) gerçekleştirilen, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik müzakerelerinin dondurulmasına ilişkin oylama sona erdi.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı 37 oya karşı, 479 oyla kabul etti. 107 parlamenter ise çekimser kaldı. Oylama sonucunda müzakerelerin geçici olarak dondurulması kararı kabul edildi.

TSİ 14.00'te başlayan oylamada tasarının kabul edileceği öngörülüyordu.

HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK

Avrupa Birliği Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, AP'de yapılacak oylama sonucundan, müzakerelerin durdurulması tavsiyesi çıksa bile bunun hukuki bir bağlayıcılığı olmayacağına bildirmişti.

Öte yandan AP'de Türkiye-AB ilişkileri başlıklı karar tasarısının ele alındığı salı günkü oturumda, parlamentodaki siyasi grupların bir kısmı, Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında müzakerelerin geçici olarak durdurulmasına ilişkin görüş beyan ederken bir kısmı da Türkiye-AB ilişkilerinin ortak kazanımlarına dikkat çekmişti.

AB KONSEYİ ZİRVESİ 15-16 ARALIK'TA

AA muhabirinin verdiği bilgiye göre 15-16 Aralık tarihlerinde AB Konseyi zirvesi gerçekleşecek. Bu zirvede Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakereleri konusunun da ele alınması beklenirken, burada verilecek kararlar dayanak oluşturacak.

MOGHERİNİ 'OLUMLU SONUÇLAR DOĞURMAZ' DEMİŞTİ

Bu kapsamda, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, darbe girişiminin ve Türkiye'deki terör saldırılarının sorumlularından hesap sormak üzere atılan adımları, meşru bir hak olarak nitelerken Türkiye-AB müzakerelerinin geçici olarak durdurulmasının her iki taraf açısından da olumlu sonuçlar doğurmayacağını söylemişti. 

Merkel ise oylamadan bir gün önce yaptığı açıklamada,  "Her şeye rağmen Türkiye ile görüşmelerin kesilmesini istemiyoruz" ifadelerini kullanmış ve Türkiye ile sağlıklı ilişkilerin devam etmesinden yana olduğunu belirtmişti.

AB BAKANI ÇELİK: KARAR, KAPIKULE'DEN GİREMEZ

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu'nun kararının ardından düzenlediği basın toplantısında kararı yok hükmünde saydıklarının altını çizerek şu açıklamalarda bulundu:

"Avrupa Parlamentosu demokratikliği şüpheli bir karar tasarısına imza attı. Tarihe çok kötü geçecek bir karara imza attılar. Türkiye ile ilgili somut, olumlu bir gündemleri yok. Karar, AB'nin içine düştüğü değerler krizinin yansımasıdır. Bu karar, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giremez. Bu mesajı Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geri çevirerek kendilerine iade ediyoruz. Uzun zamandır AB kamuoyu aşırı görüşlerle zehirleniyor. Bu kararın hukuki bir karşılığı yok. Hukuki bağlayıcılığı olmayan bu karar ile siyasi mesaj vermek istiyorlar."

Yukarı

Business HT×