BIST 100 89.758 % -1,78
USD/TRY 5,3927 % 0,99
EUR/TRY 6,0957 % 0,33
Piyasalar
89.758
% -1,78
5,3927
% 0,99
6,0957
% 0,33
1,1298
% -0,55
21,44
-0,12
1.239,63
% -0,19
61,25
% -0,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan'dan AB müzakereleri için 'referandum' mesajı

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, bugün Brüksel'de bir araya geliyor. Erdoğan ise, "Terör örgütü Avrupa'da cirit atıyor. Onlara her türlü desteği vereceksiniz, "Türkiye'ye de müzakereler durdurulacak diyeceksiniz. Geç kaldınız ya, hemen kararınızı verin. Yıl sonuna kadar sabredelim, ondan sonra millete gidelim" dedi

Erdoğan'dan AB müzakereleri için 'referandum' mesajı
14 11 2016, 11:32

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları bugün Brüksel'de Türkiye'de yaşanan son gelişmeleri görüşmek için biraraya gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sert açıklamalar geldi.

Erdoğan, "AB önce verdiği sözleri tutsun. Terör örgütü Avrupa'da cirit atıyor. Onlara her türlü desteği vereceksiniz, Türkiye'ye de müzakereler durdurulacak diyeceksiniz. Geç kaldınız ya, hemen kararınızı verin. Yıl sonuna kadar sabredelim, ondan sonra millete gidelim" dedi.

"İngiltere bile milete gitti, millet ne yaptı İngiltere'de çıkalım dedi ve çıktılar" diyen Erdoğan, "Suriye'de Irak'ta mültecilere verdiğimiz destekle yaptığımız harcama 15 milyar dolara ulaştı. Siz verdiğiniz hiçbir sözü tutmadınız ki nereye yürüyeceğiz. Bunlar dürüst değil, biz dürüst olanlarla yürüyeceğiz. Birileri kendi akıllarınca bize bu coğrafyayı dar etmek istiyorlar. Terbiyesize bak ya yaptırım uygularız diyor, senin her yerin yaptırım olsa ne yazar? Geç kalıyorsun geç. Onların kullandığı ne kadar maşa, hain varsa hepsinin başını eziyoruz, ezeceğiz. Onların topu cehennem çukurunda yansın. Asya'dan Avrupa'ya gizli saklı hiçbir şey kalmayacak" diye konuştu.

AB MÜZAKERELERİ DONDURMAYI TARTIŞACAK

AB içinde ise Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin askıya alınması tartışılıyo

AB'nin resmi internet sitesinde bugün Brüksel'de yapılacak toplantıyla ilgili konulan bilgilendirme notunda, dışişleri bakanlarının görüşmede Türkiye'deki son gelişmelere yönelik görüşlerini beyan edecekleri belirtildi.

Yarın sona erecek toplantıda, Türkiye'nin yanı sıra AB-NATO ilişkileri, Suriye ve Ukrayna konuları da gündemde yer alıyor.

Notta ayrıca, toplantıdaki görüş alışverişinin AB Dışişleri Yüksek Temsilciliği'nin geçen hafta yaptığı yazılı açıklamanın ardından gerçekleşeceği vurgulandı.

Söz konusu açıklamada, AB, Türkiye'deki son gelişmelerden 'derin kaygı' duyduğunu bildirmişti.

Ayrıca, açıklamada, 'idamın geri getirilmesi tartışmaları, sosyal medya da dahil olmak üzere, bir dizi basın yayın organının kapatılması, Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni ve bazı çalışanları gibi gazetecilere tutuklama kararı çıkartılması ve ülkenin en büyük ikinci muhalefet partisi HDP'nin eş başkanlarının tutuklanması aşırı derecede kaygı verici gelişmeler' olarak tanımlanmıştı.

REUTERS: ASKIYA ALMA GÜNDEMDE

Reuters haber ajansı da, bugünkü toplantıda 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana yaşanan gelişmeler nedeniyle AB bakanlarının üyelik müzakerelerini rafa kaldırmayı ele alacaklarını bildirdi.

Bununla birlikte, AB diplomatları, Avrupa'ya mülteci akını ve cihatçı örgütlerle mücadeledeki desteği kritik önem taşımasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilişkilerin koparılamayacağına da dikkat çekildi.

Reuters'a konuşan bir AB yetkilisi, "Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması resmi gündemde yer almıyor ancak bazı bakanların bu konuyu gündeme getirmesini bekliyoruz" dedi ve ekledi:

"Doğru, Türkiye'de bazı sıkıntılı şeyler yaşanıyor. Ancak, şu anda müzakereleri askıya alarak ne elde etmek istediğimizi sormamız gerek. Bu karar neye yarayacak? İletişim kanallarını açık tutmamız lazım" dedi.

Bir başka AB diplomatı da üyelik müzakerelerinin askıya alınmasının ihtimal dahilinde olduğunu ancak Aralık ayındaki liderler zirvesine kadar bu konuda karar çıkmasının beklenmediğini vurguladı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Shulz, dün Alman basınına yaptığı açıklamada, Türkiye'de durumun bu şekilde devam etmesi halinde ekonomik yaptırımların gündeme gelebileceğini söyledi.

Hürriyet'in haberine göre, Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan Shulz, "Türkiye idam kararını yeniden uygulamaya koyarsa o zaman kırmızı çizgimizi aşmış olur ve Avrupa Birliği ile müzakere süreci bitmiş olur" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu sözlere sert tepki göstererek, Shulz için "elinden geleni ardına koymasın" dedi ve hem AB'yi hem AP başkanını 'ikiyüzlülükle' suçladı.

Akşam yemeğinin konusu Trump

AB dışişleri bakanları, dünkü akşam sırasında da gayrı resmi temaslar çerçevesinde ABD'de Cumhuriyetçi Donald Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanmasının ikili ilişkiler üzerindeki olası etkilerini ele aldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini akşam yemeğinin ardından yaptığı açıklamada, ABD ile "çok güçlü bir işbirliği" beklendiğini belirtti.

Mogherini, "Yeni yönetimle, geçiş döneminin daha ilk haftasından itibaren temas kurmaya karar verdik" dedi.

Trump'ın seçilmesinin ele alındığı akşam yemeğindeki gayrı resmi temaslara; İngiltere, Fransa ve Macaristan dışişleri bakanları katılmadı.

Bakanlar toplantısından çıkan değerlendirme, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in Trump'ın seçilmesinin AB ile ABD arasındaki ilişkileri "temel ve yapısal olarak" olumsuz etkileyeceği yönündeki açıklamasına göre önemli tezatlar içeriyor.

Yukarı

Business HT×