BIST 100 97.834 % 1,05
USD/TRY 5,3577 % 0,38
EUR/TRY 6,1143 % 0,34
Piyasalar
97.834
% 1,05
5,3577
% 0,38
6,1143
% 0,34
1,1408
% 0,14
18,29
-0,07
1.285,76
% -0,49
61,83
% 1,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Sanayideki şok düşüş 'eksi' büyüme korkularını tetikledi

Eylül ayı sanayi verileri üçüncü çeyrekte daralma korkularını artırdı

Sanayideki şok düşüş 'eksi' büyüme korkularını tetikledi
BUSINESSHT 08 11 2016, 09:41

Büyüme açısından en önemli göstergelerden biri kabul edilen sanayi üretimi Eylül ayında artış beklentilerinin aksine sürpriz bir şekilde daraldı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 3,1, aylık bazda yüzde 3,8 düştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi endeksin yıllık yüzde 2,5, aylık yüzde 1,4 artması yönündeydi.

Arındırılmamış veri ise yıllık yüzde 4,1 düşüş kaydetti. 

Temmuz ayında yıllık olarak yüzde 4,9 düşerek Eylül 2009'dan bu yana en sert gerilemeyi kaydeden sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık yüzde 2,2; aylık ise yüzde 9,4 yükselerek beklentilerin çok üzerinde gelmişti. TÜİK, geçen ayın aylık artış verisinin de yüzde 8,8'e revize edildiğini açıkladı.

BGC Partners baş ekonomisti Özgür Altuğ, Eylül ayında negatif gerçekleşen sanayi üretimi verisinin, "3. çeyrek GSYİH büyümesinin negatif bölgede gerçekleşebileceğine" işaret ettiğini söyledi.

Altuğ, 3. çeyrek büyümesinin tarımda hasata bağlı olabileceğini, tarımda olumlu bir hasat ile 3. çeyrekte ekonomik büyümenin yüzde 0'a yakın olacağını belirtti.

Altuğ, 4. çeyrekte Türkiye ekonomisinden toparlanma sinyalleri geldiğini ancak bu sinyallerin henüz güçlü olmadığını kaydetti.

Halk Yatırım da üçüncü çeyrekte sanayi üretiminde yıllık bazda yüzde 3,2’lik daralma gözlendiğine dikkat çekerek, "Hizmetler sektöründe göreceli daha iyimser bir tablo öngörsek de, ekonominin üçüncü çeyrek büyüme oranının ‘eksi’ bölgede çıkabileceğini tahmin ediyoruz" dedi.

"İlk tahminlerimiz, sanayi üretiminde Ekim ayından itibaren yıllık bazda tekrar büyüme rakamlarının görülebileceği yönünde olmasına karşın, oldukça zayıf üçüncü çeyrek görünümü karşısında, bu yıl için büyüme tahminimizi yüzde 3,3’ten yüzde 3,1’e çekiyoruz" diyen analistler son çeyrekteki toparlanmanın gücüne bağlı olarak aşağı yönlü risklerin devam ettiğini de belirtti.

DARBE GİRİŞİMİ ETKİSİ

Nomura ekonomisti İnan Demir, üçüncü çeyrekte sanayi üretiminin yüzde 3.2 daralmasıyla bu dönemde büyümenin yıllık bazda daralma kaydedebileceğini söyleyerek, "12 Aralık'ta açıklanacak olan GSYH'ya ilişkin tahminlerimizi henüz tamamlamadık ancak öncü tahminlerimiz yıllık bazda yüzde 1 daralmaya işaret ediyor, ki bu 2009 yılından bu yana ilk negatif yıllık gerçekleşme olacaktır" dedi.

Son çeyrekte darbe girişimi ve azalan çalışma günlerinin etkilerinin ortadan kalkmasıyla ekonomik aktivitede bir miktar toparlanma beklediklerini söyleyen Demir, "Ekim ayına yönelik ilk beklentilerimiz yıllık bazda yüzde 1.5 artış şeklinde. Dolayısıyla son çeyrekteki iyileşme çok hızlı olacak gibi görünmüyor. Bu da yılın tamamı için yüzde 2.7 olan büyüme beklentimiz üzerinde aşağı yönlü risk yaratıyor" dedi.

DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINDA SERT DARALMA

Analistlere göre, Eylül üretim verisinin detaylarına bakıldığında ise, iç talepteki zayıflama, dayanıklı tüketim mallarındaki sert düşüşte kendini gösteriyor. Yatırım eğiliminin de zayıf kalmaya devam ettiğine dikkat çekiliyor.

Sektörel bazda da, tekstil, inşaat ve mobilya gibi sektörlerde üretim düşüşünün sert gerçekleşti.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek daralma yüzde 14,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Alt kalem yıllık bazda ise 9,5 daraldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,3 azaldı.

Yukarı

Business HT×