BIST 100 100.741 % 0,60
USD/TRY 5,2870 % 0,11
EUR/TRY 6,0129 % -0,03
Piyasalar
100.764
% 0,62
5,2860
% 0,10
6,0135
% -0,02
1,1356
% -0,23
18,20
0,00
1.280,58
% -0,17
60,86
% -0,46
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

HDP'de tutuklama depremi

Halkların Demokratik Partisi'ne düzenlenen operasyon kapsamında eş başkanlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile yedi milletvekili tutuklandı

HDP'de tutuklama depremi
HABERTÜRK 04 11 2016, 02:12

Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik 5 Kasım sabahı 02:00 civarında yapılan operasyon kapsamında  Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve İmam Taşçıer gözaltına alındı. 

Adliyedeki işlemlerin ardından Eş Başkan ve  Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ile Eş Başkan ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ tutuklanarak Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne konuldu. 

Tutuklanan milletvekilleri ise şöyle: 

1- Gülser Yıldırım, Mardin Milletvekili 

2- İdris Baluken, Bingöl Milletvekili 

3- Nursel Aydoğan, Diyarbakır Milletvekili 

4- Leyla Birlik, Şırnak Milletvekili 

5- Selma Irmak, Şırnak Milletvekili 

6- Ferhat Encu, Şırnak Milletvekili 

7- Abdullah Zeydan, Hâkkari Milletvekili 

Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Serbest kaldıktan sonra BBC Türkçe'ye açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, "Bizim için çok fazla bir anlam da ifade etmiyor (Serbest bırakılmak). Bütün arkadaşlarımız tutuklanmaya başladılar. Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe ve ortak yaşam umudumunu çok körelten bir şey. Duygularım şu anda bundan ibaret" dedi.

GECE OPERASYONU

Operasyon kapsamında Yüksekdağ'ın Ankara'daki ve Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır'daki evinde arama yapıldı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı!nın yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde, daha önce çağrılmasına rağmen ifadeye gitmediği gerekçesiyle Ankara'daki evinde gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındı.

HDP GENEL MERKEZİNDE MYK TOPLANTISI

HDP genel merkezinde İdris Baluken, Mithat Sancar ve Aysel Tuğluk gibi isimler durumu değerlendirmek için MYK toplantısı gerçekleştirdi. Polis HDP genel merkezine terörle mücadele polisleri tarafından baskın düzenlenerek toplantı sona erdirildi. Genel merkez boşaltıldı. Genel merkezin boşaltılması sırasında polisler ve partililer arasında arbade yaşandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı; Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Savcılıklarının ilgili kolluk birimlerine verdiği talimatlar doğrultusunda 11 milletvekili hakkında adli mercilere götürülmek üzere yakalama işleminin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine verdiği talimatlar doğrultusunda, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yanı sıra Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım hakkında yakalama işlemi gerçekleştirildiği kaydedildi.

Hakkında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğunun tespit edildiği, gözaltı kararları olan Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin devam ettiği belirtildi.

YÜKSEKDAĞ'IN CEZASI ONANMIŞTI

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın 'terör örgütü propagandası yapmak suçundan çarptırıldığı 10 ay hapis cezasını Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi onamıştı. Suç terör kapsamında olduğu için Yüksekdağ'ın 7.5 ay hapis yatması gündeme gelmişti.

Yukarı

Business HT×