BIST 100 97.955 % -0,51
USD/TRY 5,3288 % 0,09
EUR/TRY 6,0616 % 0,09
Piyasalar
97.955
% -0,51
5,3279
% 0,08
6,0615
% 0,07
1,1367
% -0,02
18,04
0,00
1.279,18
% -0,10
62,74
% 0,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Özgeçmişle işe girme dönemi kapanıyor

Kişilerin, yıllarca süren eğitimler ve bir servet harcadıkları sertifika programları ile doldurduğu özgeçmişlerle iş bulma devri sona eriyor

Özgeçmişle işe girme dönemi kapanıyor
BUSINESSHT 01 11 2016, 15:32

Bugüne kadar işe girişin en önemli anahtarı olarak görülen iyi okul, dil ve deneyimlerle dolu özgeçmişler rafa kalkıyor.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı'ya göre artık yeni mezunlar için okurken ve staj sırasında, deneyimli adaylar içinse iş hayatında edinilen tecrübe, başarılı bir kariyere kapı aralıyor.

Atlı, hem yeni mezunların hem de deneyimli adayların iş tecrübeleri sırasında somut başarılarının olması ve kendilerini yöneticilerine hatta rakip şirketlerdeki yöneticilere fark ettirmeleri gerektiğini söyledi.

Hiyerarşik kademelerin giderek azaldığını söyleyen Atlı, “Artık şirketlerde 'kritik yetenek' adı verilen şirket kârlılığına katkısı yüksek insanların doldurduğu pozisyonların önemi ve cazibesi, dikey kariyer yolları ile sunulacak faydalardan daha önemli" ifadelerini kullandı

GELECEĞİN LİDERLERİ NASIL OLACAK?

İş hayatında başarılı olmak isteyen bir çalışanın öncelikle işletmenin istediği genel ve fonksiyonel yetkinlikleri taşıması gerektiğine değinen Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, terfi için gerekli özellikleri ise şöyle sıraladı:

“Terfi söz konusu olduğunda; özellikle yenilikçi düşünceye sahip olmak, inisiyatif sahibi olabilmek, iyi iletişim becerileri, lisan bilmek, ikna gücü, empati, pratik zeka, çözüm odaklılık, ekip çalışmasına uyum, vizyon sahibi olmak, liderlik, öngörü, sorumluluk duygusu, başarı yönelimi ve iç motivasyon gibi özellikler geleceğin liderlerinin sahip olması gereken özelliklerin başında geliyor."

"İŞİ ÇOK İYİ YAPMAK YETERLİ DEĞİL"

Günümüzde artık terfi etmek için çok çalışmak ve işi çok iyi yapmanın yeterli olmadığını ifade eden Dinçer Atlı şöyle konuştu:

“Bugün çok çalışmaktan ve işi iyi yapmaktan çok daha önemli olan şirket için bir değer yaratabilmektir. Bu süreçte çok bilgi sahibi olmak ve akademik derecelere sahip olmak da terfi için kendi başına yeterli unsurlar değil. Önemli olan çalışanın; ekibine, yöneticisine, şirketine nasıl bir fayda sağladığı ve değer ürettiğidir. Yöneticiler bir çalışanı sadece çalışan istiyor diye terfi ettirmez, o kişiyi somut başarısı ve potansiyelini dikkate alarak sunduğu fayda oranında terfiye layık bulur.”

İŞ HAYATINDA KARŞILIKSIZ İYİLİKLERİN ÖNEMİ

Yetenekli çalışanları geleceğin yönetici pozisyonlarına taşıyacak bir diğer özelliğin ise “ilişki yönetimi” diğer bir deyişle networking olduğunu kaydeden Atlı, “Burada kastettiğim insanların kalbine dokunan ilgi ve karşılıksız iyilikler ile bina edilmiş dostluklara sahip olabilmektir. İş dünyasında başarılı ve cazip kariyere sahip insanların en iyi yaptığı şeylerden biri budur. Eskilerin deyimiyle insanlar ile özel bir hukukunuzun olmasıdır” diye konuştu.

Yukarı

Business HT×