BIST 100 99.677 % 1,76
USD/TRY 5,3409 % 0,34
EUR/TRY 6,0708 % 0,26
Piyasalar
99.677
% 1,76
5,3409
% 0,34
6,0708
% 0,26
1,1360
% -0,08
18,09
0,05
1.284,42
% 0,31
60,94
% -2,87
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye'nin yüzde kaçı başkanlık istiyor?

Andy-Ar Başkanı Faruk Acar, Reuters haber ajansına başkanlık ile ilgili son kamuoyu anketinin sonuçlarını açıkladı

Türkiye'nin yüzde kaçı başkanlık istiyor?
20 10 2016, 17:39

Andy-Ar araştırma şirketinin Başkanı Faruk Acar, son kamuoyu araştırmasına göre başkanlık sistemine destek verenlerin oranının 15 Temmuz öncesine kıyasla ilk kez karşıtların oranının önüne geçtiğini, ilk kez yüzde 10-12'lik kararsızlardan oluşan bir "gri alan" oluştuğunu söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalarının ardından AKP bununla ilgili anayasa değişikliği teklifini mümkün olan en kısa sürede TBMM'ye getireceğini belirtmişti. AKP ve hükümet yetkilileri teklifin Ocak'ta Meclis'ten geçmesinin ardından bahar aylarında başkanlık referandumu yapılabileceğini belirtiyor.

Acar, Reuters'a 15 Temmuz darbe girişimi ve AKP'nin başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği teklifini sunacağını açıklamasının ardından sahada yaptıkları son anketin sonuçlarını değerlendirdi.

"Darbe girişimi ve başkanlık tartışmaları bir milat olarak değerlendirildiğinde bu gelişmeler öncesinde başkanlık için maksimum yüzde 40'ı bulan destek oranının bugün itibariyle yüzde 42'yi bulduğunu" belirten Acar, son araştırmasının en önemli sonucunun ise "kararsızların oluşturduğu gri alanın artması" olarak gösterdi.

Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eskiden başkanlığa destek yüzde 35-40 bandında seyretmekteydi, bugün bu oran en az yüzde 40'a çıkmış durumda, yüzde 42 civarında. Bu çok yüksek bir artış görünmeyebilir ancak daha önemli olan karşıt kitlenin artık bir blok halinde olmadığı gerçeği. Eskiden yüzde 55-60 aralığında gezinen başkanlığa karşıt kitle bugün yüzde 40 civarında görünüyor."

Şu an itibariyle bir "gri alan" oluştuğunu söyleyen Acar, "İlk kez başkanlığa destek, karşıtlığın önüne geçmiş durumda. Yüzde 10-12 oranında da bir gri alan var" dedi.

Acar, AKP'nin darbe girişimi öncesinde aslında kendi seçmen kitlesini de başkanlık için tam olarak ikna edememiş olduğunu ancak şimdi AKP seçmeninin yüzde 98 oranında başkanlığa "evet" dediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Başkanlığa destek vermeyen kesim sadece muhalefet partilerinden oluşmuyordu, AKP içinden de şerh koyan vardı. Ancak 15 Temmuz sonrasında AKP bir blok şeklinde yüzde 98'e yakın bir oranda ikna olmuş görünüyor."

Bu sonuçların şu anda olası bir referandumda başkanlık sisteminin kesinlikle kabul edileceği anlamına gelmediğini de söyleyen Acar, "İlk kez AKP'nin gri alan oluşturduğu bir kesim var. Bu kesim de biraz teklifin nasıl şekilleneceğine göre oy kullanacaklar" dedi.

MHP'nin başkanlık sisteminin Meclis'te görüşülmesine "yeşil ışık" yakmasına rağmen referandumda nasıl oy kullanacağının belli olmadığına da işaret eden Acar, şöyle konuştu:

"Kulislerde Bahçeli'nin başkan yardımcılığının gündeme getirilebileceği de konuşulmaya başlandı. Referandumda seçimdekinin aksine oy vereceği bir partisi olmadığı için MHP'li seçmenler Erdoğan'ı tercih edebilir." 

Yukarı

Business HT×