BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye teröre karşı alarmda: Ankara'da toplantılar iptal, MİT tüm illeri uyardı

Bölgede hareketlilik yükselirken Türkiye'de de güvenlik uyarıları artırıldı

Türkiye teröre karşı alarmda: Ankara'da toplantılar iptal, MİT tüm illeri uyardı
CUMHURİYET VE REUTERS 18 10 2016, 08:36

Bölgede hareketlilik yükselirken Türkiye'de de güvenlik uyarıları artırıldı. Ankara Valiliği, güvenlik gerekçesiyle umuma açık alanlarda yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini 30 Kasım'a kadar yasaklarken, MİT'ten tüm il emniyet müdürlüklerine uyarı gittiği öğrenildi.

Valilik'ten yapılan açıklamada, "Valiliğimize ulaşan istihbarı bilgilere göre, yasadışı terör örgütlerinin ilimizde eylem arayışı içinde oldukları ve bazı hazırlıklar yaptıkları tespit edilmiştir... Can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzenini ve esenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Ankara il sınırları içinde umuma açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri... oyun, temsil, açıklama ve çeşitli şekillerdeki gösteriler OHAL Kanunu'nun verdiği yetkiye istinaden 17 Ekim 2016'den başlamak üzere 30 Kasım 2016'ya kadar yasaklanmıştır" denildi.

Söz konusu süre zarfında kamu kurum ve kuruluşlarının umuma açık alanlarda yapacağı etkinlikler Valilik iznine tabi olacak.

MİT'TEN EMNİYET'E IŞID UYARISI

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) gönderdiği istihbarat notu üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), IŞİD’in Türkiye’ye yönelik eylem planladığını belirterek, 81 il emniyetini uyardı.

“Acil” kodlu ve 12 Ekim tarihli yazıda; eylem düzenlenmesi riskinin yüksek olduğu iller İstanbul, Gaziantep, Ankara, Antalya ve İzmir olarak sıralandı.  MİT'in uyarısında IŞİD'in otogar, havaalanı, metro, köprü geçişleri gibi hedeflere saldırı yapabileceği de belirtildi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, IŞİD’in 2016 Aralık ayı içerisinde açılması planlanan Avrasya Tüneli’nin hedefleri arasında olduğu belirtilen yazıda, “örgütün Türk Havacılık sektörüyle ilgili saldırı gerçekleştirme arayışı içerisinde olduğu, ticari uçaklara bıçak, jilet ve benzeri kesici aletler veya elektronik aletlerin içerisine gizlenmiş patlayıcı made sokmayı planladığı yönünde istihbari bilgiler elde edilmiştir” denildi.

Gaziantep’te önceki gün IŞİD operasyonunda 2 canlı bombanın kendini patlatması istihbaratı doğruladı.

TSK’nin ÖSO ile birlikte düzenlediği Fırat Kalkanı Harekâtında IŞİD’in elindeki bölgeleri kaybetmesine misilleme olarak Türkiye’de saldırı planladığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 il emniyet müdürlüğüne gönderdiği yazıda, MİT’in uyarılarına dikkat çekerek şöyle dedi: “MİT, DEAŞ terör örgütünün ülkemiz genelinde toplu taşıma altyapısına yönelik eylem tehdidinin son dönemde arttığı, bu bakımda metro, otobüs ve istasyonları deniz araçları, köprü geçişleri, otogarlar havaalanları gibi hedef alınması halinde önemli ekonomik sosyal olumsuzluklara-kayıplara sebebiyet verebilecek ulaştırma altyapısına yönelik saldırılar planladığı, özellikle İstanbul, Gaziantep, Ankara, Antalya ve İzmir illerinde bulunan bu yerlerin yüksek saldırı riski taşıdığı, ayrıca 2016 Aralık ayı içerisinde açılması planlanan Avrasya Tüneli’nin de terör örgütlerinin eylem hedefleri arasında olduğu...

MİT’in bu iki yazısına atıf yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, illere şu talimatı verdi: “Bu doğrultuda bilhasa belirtilen yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlileri başta olmak üzere tüm özel güvenlik görevlilerinin daha dikkatli ve duyarlı görev yapmaları yönünde uyarılmaları ve sorumlu rütbeli personel tarafından da konunun bizzat takip edilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

Yukarı

Business HT×