BIST 100 99.251 % 0,81
USD/TRY 5,3413 % 0,34
EUR/TRY 6,0734 % 0,40
Piyasalar
99.251
% 0,81
5,3413
% 0,34
6,0734
% 0,40
1,1364
% 0,00
18,04
-0,15
1.277,30
% -0,38
62,68
% -0,03
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Clinton ile Trump makası açılıyor

Ankete göre Clinton, Trump ile arayı açıyor

Clinton ile Trump makası açılıyor
11 10 2016, 07:06

ABD’deki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump ile Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton arasında dün yapılan ikinci televizyon tartışması, Amerikan siyasi tarihinde en sert atışmalara sahne olan tartışmalardan biri olarak kayıtlara geçmiş olabilir. Ancak uzmanlar, tartışmanın Clinton ile Trump arasındaki farkın kapanması yönünde pek bir etkisinin olmayacağı görüşünü dile getiriyor.

Wall Street Journal gazetesi ile NBC televizyonunun ortak düzenlediği ankete göre, Clinton şu anda yarışı Trump’ın 11 puan önünde götürüyor. Trump’ın 11 yıl önceye ait, kadınlar hakkında müstehcen ifadeler kullandığı bir ses kaydının ortaya çıkmasından sonra, dün geceki tartışmadan ise önce yapılan ankete göre, şu anda seçim olsa Clinton’ın yüzde 46, Trump ise yüzde 35 oranında oy toplayacak.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre Trump’a partisi içerisinden gelen tepkiler artarak devam ediyor. Partinin bazı önemli isimleri Trump’a desteklerini geri çektiklerini açıklamış, hatta kendisine yarıştan çekilerek yerini yardımcısı Mike Pence’e devretmesi çağrıları yapanlar olmuştu.

"TRUMP'I ARTIK SAVUNMAYACAĞIM"

Bugün de Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Paul Ryan, Trump’ı artık savunmayacağını ve bunun yerine partinin Kongre’deki çoğunluğunu korumasına odaklanacağını açıkladı.

Ryan bu açıklamayı, parti grubuyla düzenlediği telekonferansta yaptı. Konferansı dinleyen bir katılımcının ifadesine göre, Ryan Trump’a desteğini geri çekmedi ancak onunla birlikte kampanya yürütmeyeceğini söyledi.

Trump ise Twitter mesajı üzerinden Ryan’a tepki göstererek, Ryan’ın bütçe, istihdam ve yasadışı göç sorununa daha fazla zaman harcaması ve Cumhuriyetçi adayla kavga ederek vaktini harcamaması gerektiğini belirtti.

Georgetown Üniversitesi’nden siyaset bilimci Stephen Wayne Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, dün geceki televizyon tartışmasının her iki yönelik desteği pekiştirdiğini ancak yarışın gidişatında muhtemelen bir değişiklik yaratmadığını kaydetti.

Ülkedeki anketler, seçimin kaderini belirleyecek kararsız eyaletlerde Clinton’ın hakim bir üstünlüğe sahip olduğunu ortaya koyuyor. WSJ/NBC’nin Clinton’ı 11 puan önünde gösteren anketinin yanı sıra, bir kısmı Trump’ın ses kaydı sonrasına denk gelen Rasmussen araştırma şirketinin anketinde de Clinton’ın 7 puanlık bir üstünlüğe sahip olduğu görülüyor.

Yukarı

Business HT×