BIST 100 100.141 % 0,00
USD/TRY 5,2962 % 0,25
EUR/TRY 6,0397 % 0,39
Piyasalar
100.141
% 0,00
5,2953
% 0,25
6,0371
% 0,35
1,1387
% 0,02
18,20
0,00
1.283,90
% 0,09
60,76
% -0,69
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump-Clinton düellosunda öne çıkanlar

ABD'de başkan adayları başkanlık münazarasında kozlarını paylaştılar

Trump-Clinton düellosunda öne çıkanlar
27 09 2016, 06:57

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak Başkanlık seçimi öncesinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Hillary Clinton başkanlık seçimi münazarasında (presidential debate) bir araya geldi.

İki adayın da ilk tartışmada ticaret, ABD ekonomisi ve dış politika konusunda birbirine karşı saldırgan bir tutum içinde olduğu görüldü.  

Moderatörlüğünü Lester Holt'un yaptığı tartışmada Trump ilk sorudan itibaren Clinton'a yüklenirken, Clinton da Trump'a geçmiş demeçleri ve ifadeleri üzerinden karşılık verdi. 

Clinton'da bir başkan duruşu olmadığını söyleyen Trump'a rakibi, "Bu adam kadınların erkekler kadar iyi çalışmadıkça aynı ücreti almaması gerektiğini söyledi" diyerek karşılık verdi. 

Clinton, "Trump siyasi aktivitelerine ilk siyahi başkanımızın Amerika'da doğmadığına dair bu ırkçı yalanla başladı. Buna dair kesinlikle bir kanıt yoktu. Fakat yıllarca bu konuda ısrar etti" dedi.

Trump ise Clinton'ın 2008 yılında Obama ile yaptığı başkanlık adaylığı mücadelesi sonucu bu konunun ortaya çıktığına dair yanlış iddiasını tekrarlayarak, "Kimse bu konuda ısrarcı olmuyordu ve kimse dikkatini bu konuya vermiyordu ... Doğum belgesini açıklamasına neden olan bendim ve bence iyi bir iş çıkardım" dedi.

İlk defa bir kamu görevi için seçimlere giren emlak zengini Trump ise Clinton'ın uzun yıllar sürdürdüğü resmi hizmetlerinin az sonuç üreten "kötü bir tecrübe" oluşturduğunu söyledi ve Asya ülkeleriyle yapılan, samimi olmadığına inandığını belirttiği ticaret anlaşmasını eleştirdi.

Trump, Clinton'ın dışişleri bakanlığı dönemindeki email skandalını gündeme getirirken, Clinton da Trump'a vergi ödemelerini neden açıklamadığını sordu.

Trump karşılık olarak "Silinen 33 bin email açıklandığında ben de vergi ödemelerimi açıklayacağım" sözlerini kullandı. 

Tartışmada Fed konusu da gündeme geldi. 

Fed'in politikalarına ve mevcut yönetimine karşı olmakla bilinen Trump tartışma esnasında Fed'in para politikalarının politik motivasyonlarla yapıldığını ifade etti. 

Trump, "Fed, bakan Clinton gibi gittikçe politikleşiyor" dedi. 

Büyük, çirkin bir balonun içinde olduklarını söyleyen Trump, Fed Başkanı Janet Yellen'ın faiz oranlarını bu seviyelerde tutarak politik davrandığını söyledi. 

Clinton, Trump'ın ekononomik planının aşırılık içerdiğini söylerken, Trump ise ABD'ye yeniden istihdam getireceğini iddia etti.

Yatırımcıların gözünde iki aday arasında Clinton'ın başkanlık için öne çıkan aday oldu.

Sydney'de Westpac Banking Corp.kıdemş döviz stratejisti Sean Callow, "Tartışmandan Hillary Clinton galip çıktı gibi görünüyor," dedi ve "Peso, Kanada doları, S&P vadeli kontratları ve Avustralya doları, hepsi birlikte yükseliyor. Risk varlıklarında ferahlama rallisi görülüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Meksika pesosu Tokyo saati ile 12:53'te yüzde 1.8 yükselerek iki ayın en hızlı çıkışını gerçekleştridi.

Citigroup münazaradan önce yaptığı değerlendirmede altında volatilitenin, Trump'ın seçimi kazanma olasılığının güçlenmesi ile birlikte artabileceğine dikkat çekmişti.

Bloomberg'in siyaset anketine göre, seçim münazarası öncesi, Clinton ve Trump'ın seçimi kazanma olasılığı birbirine oldukça yakın görünüyordu.

 

Yukarı

Business HT×