BIST 100 98.828 % 0,89
USD/TRY 5,3505 % 0,52
EUR/TRY 6,0816 % 0,44
Piyasalar
98.811
% 0,87
5,3496
% 0,50
6,0807
% 0,43
1,1360
% -0,08
18,10
0,06
1.284,34
% 0,30
62,06
% -1,08
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Danimarka'yı dünyanın en mutlu ülkesi yapan 7 neden

İskandinayva'nın 5,5 milyonluk ülkesi Danimarka, her mutluluk anketinde neden ilk sırada geliyor?

Danimarka'yı dünyanın en mutlu ülkesi yapan 7 neden
BUSINESS INSIDER 26 09 2016, 16:54

Danimarkalı "Mutluluk Uzmanı" Meik Wiking, yeni çıkardığı kitabı "The Little Book of Hygge"de, (Sıcaklığın Küçük Kitabı) ülkesindeki insanları mutlu eden elementleri ele aldı.

Türkçe veya İngilizce'ye tam çevirisi bulunmayan "Hygge" kelimesinin Dancadaki karşılığı "Sıcak, samimi, sakin, huzurlu ortam" anlamına yakın.

Wiking'e göre Danimarkalıların mutluluğunu insan ilişkilerinden refah politikalarına kadar 7 başlıkta toplamak mümkün.

1. BİRLİKTELİK

"Mutlu olup olmadığımızı gösteren en temel özellik sosyal ilişkilerimiz" diyen Wiking, Lonra'dan Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a taşınan gazeteci Cathy Strongman'in The Guardian'daki makalesine atıfta bulunuyor:

"Danimarka'da 17:30'dan sonra ofisler morga dönüyor. Eğer hafta sonu çalışırsan Danimarkalılar deli olduğunu düşünüyor. Onlara göre iş dışındaki saat ve gün, aileleriyle yemek yiyip oyun oynamak için bir fırsat"

2. YİYECEK VE İÇECEKLER

"'Hygge'in bir anlamı da kendini şımartmaktır" diyen Wiking'e göre Danimarkalılar diyetlerine ara verdiklerinde kendilerini et, tatlı ve kahveyle ödüllendiriyor.  

Ortalama bir Danimarkalı yılda üç kilogram domuz pastırması tüketiyor.

3. "EV GİBİSİ YOK"

Avrupa'daki en fazla "yaşanılabilir alana" sahip Danimarkalılar için "ev", "hygge" mantığının genel merkezi. Evlerinde vakit geçirmeyi çok seven Danimarkalıların tasarım alanındaki mükemmeliyetçilikleri bu nedenle sürpriz değil.

4. NOEL

Yılın en "Hygge" dönemi Noel'de Danimarkalıların gelenekleri Avrupa ya da Amerika'dan çok farklı değil. Ancak neredeyse Aralık'ın her günü dünyanın geri kalanına göre her zaman daha iyi planlanmış ve özel tasarlanmış oluyor.

5. IŞIKLANDIRMA

Doğası gereği duygusal mutluluk ortamı yaratan mumlar Danimarkalıların vazgeçilmezi.

Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü verilerine göre Danimarkalıların yüzde 85'i "Hygge" mantığını doğrudan mumlarla ilişkilendirip, yüzde 25'i her gün mumla aydınlanıyor.

6. DÜNYANIN EN MUTLU ŞEHRİ

Hemen hemen her mutluluk anketinin birinci sırasında gelen başkent Kopenhag'ın nüfusu 562 bin. Eski bir liman kenti olan kent, yıllarca Avrupa ticaretinin merkezi duraklarından biri oldu.

Yeşil enerji dostu Kopenhag, 2025'e kadar elektrik ve ısı tüketimini yüzde 20 oranında kısarak 2025'e kadar karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedefliyor.

7. REFAH MODELİ

Danimarka, yüksek vergilerin tamamının yine insanların refah seviyesini artıracak sosyal güvenlik, sağlık, emeklilik gibi alanlarda kullanıldığı bir ülke.

Bu durum dünyanın yüzde 90'ı için "Dertsiz, tasasız" bir yaşam olarak algılansa da OECD verilerine göre Danimarka, en fazla antidepresanın kullanıldığı ikinci ülke. Bunda kışın uzun süren karanlığın ve gençlerin zorluklara direncinin düşük olması gösterilse de, Wiking bu durumun bir paradoks yerine ruh sağlığının da diğer tüm sağlık sorunları kadar önemsendiğinin göstergesi olarak değerlendiriyor.

Yukarı

Business HT×