BIST 100 101.008 % 0,87
USD/TRY 5,2659 % -0,29
EUR/TRY 5,9875 % -0,47
Piyasalar
100.986
% 0,84
5,2635
% -0,34
5,9838
% -0,51
1,1351
% -0,29
18,20
0,00
1.279,33
% -0,26
61,09
% -0,08
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Lavrov, Kasım ya da Aralık'ta Türkiye'ye gelebilir

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Türkiye ziyaretinin bu yılın sonuna kadar gerçekleşeceğine inandığını söyledi

Lavrov, Kasım ya da Aralık'ta Türkiye'ye gelebilir
AA 17 08 2016, 17:05

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Türkiye Rusya ilişkilerindeki yeni dönemi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile St. Petersburg'ta yaptığı görüşmenin yankılarını değerlendirdi.

Türkiye ve Rusya ilişkilerini daha ileriye taşımak için atacağı somut adımlara ilişkin Karlov, "Türk-Rus ilişkilerine dahil olan herkese daha etkin çalışma çağrısı yapıyorum. Maalesef 7 ay kaybettik. Şu anda yıkılmış olan yapıları yeniden inşa etmemiz lazım. Eski seviyeye ulaşıp yeni ufukları aşmamız gerekiyor." dedi.

"LAVROV'UN ZİYARETİ KASIM YA DA ARALIKTA OLABİLİR"

İki ülke arasındaki uçak krizini 24 Kasım'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u karşılamak için İstanbul'a giderken öğrendiğini hatırlatan Karlov, o gün gerçekleşmeyen ziyaretin yakında yapılacağına işaret etti.

Karlov, şöyle devam etti:

"Sayın Lavrov'un Türkiye'yi ziyareti inanıyorum ki yılın sonuna kadar gerçekleşecektir. Şu an sadece tahminen söylüyorum, kasım ya da aralık olabilir. Ziyaretin programı çerçevesinde sadece istişareler olacaktır. Program konusunda Sayın Çavuşoğlu'nun neler teklif edeceğini bilmiyorum. Zaten bakanlarımızın konuşacakları birçok konu var. Biliyorsunuz daha önce Soçi'de bir araya geldiler, ondan sonra da bizim dışişleri bakan yardımcımız ve Türkiye'den müsteşar yardımcısı düzeyinde iki defa istişare yapıldı. Bunlardan biri özellikle Suriye ve Ortadoğu konuluydu. Dolayısıyla bu görüşmenin gündeminde birçok başlık olacaktır."

FETÖ İLE MÜCADELE

Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ) ve Türkiye'deki darbe girişimini değerlendiren Karlov, "Biz 2006 yılında Rusya'da Gülen okullarını kapattık ve onlara ait bazı kitaplar yasaklandı. On sene önce, Türkiye'den daha önce bu mücadeleye başladık. Terörizmin her türlüsüne karşı Türkiye'yle işbirliğine hazırız." ifadelerini kullandı.

CHARTER SEFERLERİ

Karlov, Türkiye ve Rusya arasında charter uçuşlara ne zaman izin verileceğine ilişkin soruya, "Charter seferlerini yeniden başlatmadan turizm alanında işbirliğinde eski seviyeye ulaşmamız mümkün olmayacaktır. Hatırlarsanız 2014 yılında turizm alanında bir rekor kırdık, Rusya'dan Türkiye'ye 4,5 milyon turist gelmişti. İlişkilerimizin normalleşme sürecinden sonra Rusya'da Türkiye'ye tur satışları bakımından herhangi bir yasak yoktur." yanıtını verdi.

Yukarı

Business HT×