BIST 100 98.074 % 1,30
USD/TRY 5,3586 % 0,38
EUR/TRY 6,1084 % 0,25
Piyasalar
98.062
% 1,29
5,3584
% 0,38
6,1094
% 0,25
1,1401
% 0,08
18,19
-0,17
1.282,40
% -0,75
61,78
% 0,98
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İki yıllık küslük bitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014'te bir konuşması nedeniyle tartıştığı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki 70 Baro başkanını kabul etti

İki yıllık küslük bitti
HABERTÜRK 16 08 2016, 15:40

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 10 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay'ın 146'ncı kuruluş yıldönümünde konuşmasına tepki gösterdiği Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi. 15:00'te başlayan görüşmeye 70 Baro başkanı da katıldı. 

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı'na ithafen "Zat-ı âliniz bu darbe girişiminin püskürtülmesinde çok önemli görev yapmıştır" diyerek şunları söyledi: 

"'Kalkışmanın taktik hedefi Cumhurbaşkanımız, stratejik hedefi Cumhuriyetimizidir' demiştik. Türkiye muhtemel bir iç savaşın eşiğinden düşmüştür. Ancak tehlike geçmemiştir.

FETÖ adli hain örgüt sadece araçtır. Arkasında güçler, Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ve bölgedeki menfaat çatışmaları olduğu gibi durmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ardından saf tutmak hepimizin görevidir. İstisnasız 79 Baro, daha gece yarısı olmadan tavrımızı açıkça ortaya koymuştuk. Sizin ve Başbakanımızın konuşmalarını televizyonda dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı.

FETÖ'nün en çok istediği, suçsuzun suçludan ayrılmaması, böylece FETÖ üyelerinin mağdur konumunu zorlayıp, kamuoyunda itibar kazanmaya çalışmasıdır. Devletimizin eylem ve işlemlerinde temel hukuka uygunluktur. Adil yargılanma, suçsuzluk karinesi gibi hususlara azami saygı gösterilmesinde fayda vardır.",

'TALİMATINIZLA MEŞRU SAVUNMAYA EN ÖNDE TALİBİZ"

"Uluslararası kamuoyuna, FETÖ mücadelesini anlatma yükümlülüğümüz vardır" diyen TBB Başkanı, "Sizin talimatınızla bir çalışma grubu oluşturulacaksa, meşru savunmamızı en önde anlatmaya biz talibiz. ABD'de Uluslararası Barolar Birliği toplantısında en etkin şekilde yer almak istiyoruz. 2,5 milyon avukatı temsil eden bu örgütün vesilesiyle görüşme imkanına sahip olacağız. Haklı mücadelemizi en etkili şekilde anlatabileceğimize inanıyorum. Hukuk üstünlüğüne güven sağlandığında, vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla hem gurur, hem güven duyacaktır" diye konuştu. 

ERDOĞAN'DAN TBB'YE TEŞEKKÜR

Feyzioğlu'ndan sonra söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği'nin 15 Temmuz darbe girişimi karşısında hukukun üstünlüğü yanında yer aldığının altını çizerek TBB'ye teşekkür etti:

"Baro başkanlarımız emin olsunlar, Türkiye bir hukuk devletidir, böyle kalmaya da devam edecektir. 15 Temmuz gecesi darbeciler karşılarında milletimiz ve emniyet güçlerimizle birlikte savcılarıyla, hakimleriyle adalet teşkilatımızı da bulmuştur. Soruşturmalar, tutuklamalar tamamen hukuk kuralları içinde sürmektedir. OHAL, Anayasa'da belirtilen prosedür içinde hareket edilerek uygulamaya konulmuştur. Darbe gecesi yaşananları eleştirlerin amacı yaşananları gözden kaçırmaya çalışmaktır."

"İDAMIN TARTIŞILMASINDAN DAHA TABİİ NE OLABİLİR" 

"Türkiye dünyanın başına musallat olan ne kadar tehdit varsa, hepsine maruz kalan tek ülkedir" diyen Erdoğan, "Biz FETÖ yanında PKK, DAİŞ gibi kendi alanında çok yüksek eylem kapasitesine örgütlerle mücadele ediyoruz. Bu mücadelemizi de tamamen hukuk içinde yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı gündemdeki idam tartışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"1970'li yıllarda Almanya'da bu ülke idam cezasını geri getirmeyi tartışmıştır. Halböyleyken FETÖ'nün darbe girişimine, PKK'nın kanlı eylemlerine, DAİŞ'in saldırılarına maruz kalmamıza rağmen bu tartışmaya dahi kabullenemiyorlar. Bunun tartışılmasından daha tabii ne olabilir. Bu kararı verecek olan TBMM'dir. Bu kararı alır mı, almaz mı bilemem. TBMM'nin böyle bir yetkisi yok mu? PKK, DAİŞ terör eylemleri Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde yaşansa idamı da getirirler, kesintisiz OHAL'i bile ilan ederler."

Yukarı

Business HT×