BIST 100 99.677 % 1,76
USD/TRY 5,3409 % 0,34
EUR/TRY 6,0708 % 0,26
Piyasalar
99.677
% 1,76
5,3409
% 0,34
6,0708
% 0,26
1,1360
% -0,08
18,09
0,05
1.283,90
% -0,10
61,80
% 0,49
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Konut kredisi faizlerinde düşüş sürecek mi?

Bankalar çoğu vadede konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekti

Konut kredisi faizlerinde düşüş sürecek mi?
CEREN DİLEKÇİ VE BURAK KARAGÖZ 12 08 2016, 06:38

Hükümet cephesinden gelen faiz indirimi çağrıları sonrası konut kredisi faiz oranlarında indirim yarışına giren bankaların faiz indirimine devam edip etmeyeceği merak ediliyor. 

Bankaların adımı sonrası açıklamalarda bulunan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bankaların 25 baz puan daha faiz indirimi yapabileceğini belirtirken, BloombergHT'ye açıklamalarda bulunan bankacılar da konut kredisi faizlerinde indirimin devam edebileceğini ifade etti. 

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, enflasyona paralel faizlerin de düşeceğini öngördüklerini söyledi. 

Konut finansman kredilerini 2 yıla kadar yüzde 0,89; 5 yıla kadar yüzde 0,99; 10 yıla kadar ise yüzde 1,14 seviyesine düşürdüklerini duyuran Ateş, "Kaynak maliyetleri yüzde 12-12,5'lar seviyesinde, şimdi yüzde 9-10'lara çektiğiniz zaman negatif marj oluyor ama onu hesaplamanın günü değil. Şu anda bu size para kazandırmaz belki kaybettirir ama bir vadede biz enflasyona paralel faizlerin de düşeceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

Beklentilerinin üzerlerindeki yüklerin azaltılması olduğunu kaydeden Ateş, "Makro ekonomik temellerimiz yerinde bankacılık sistemimiz sağlam ve yurtdışında da olumlu bir hava var. Munzam karşılıkların Merkez Bankası nezdinde nispeten azaltılması, bizim yansıtamadığımız KDV gibi yüklerin çözüme kavuşturulmasının yanısıra diğer önlemlerin de peşi sıra gelmesini bekliyoruz. Kaynak maliyeti ucuzladıkça biz de bunu yansıtacağız" değerlendirmesinde bulundu. 

"İYİLEŞME DEVAM ETTİĞİ SÜRECE GEREKLİ AKSİYONLARI ALABİLİRİZ"

ABank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken de faiz indirimlerinin devam edeceğinin sinyalini verdi.

Abank olarak 2 yıla kadar vadeli konut kredi faizlerini yüzde 1,05'den yüzde 0,89'a, 5 yıla kadar konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,10'dan yüzde 0,99 seviyesine indirdiklerini hatırlatan Erken, "Bizim bu kararımız Türk ekonomisinin gelişimine kesintisiz destek verme amaçlı. Konut kredisi faizlerini ilk indiren bankalar arasında yer aldık" diye konuştu.

Faizlerin hangi seviyeye kadar gerileyebileceğine ilişkin ise Erken şunları söyledi: " Biz bu tür kararlarımızı alırken tüm paydaşlarımıza uzun vadede en yüksek değeri sağlama amacı güdüyoruz. Bu bağlamda mevcut durumda iyileşme devam ettiği sürece biz de yine karar mekanizmalarımızı hızlıca ilerleterek gerekli aksiyonları alabiliriz"
 
"DÜŞÜŞ KADEMELİ OLARAK DEVAM EDECEK"
 
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya da konut kredisi faizlerindeki düşme eğiliminin yıl sonuna kadar kademeli olarak devam edebileceğini söyledi.
 
Yönel Maya, "2015 Ağustos’unda aylık yüzde 1 ve üzerine çıkmaya başlayan konut kredileri tam bir yılın sonunda tekrar yüzde 1 bandının altına gelmiş oldu. Bir yıldır yükselme trendinde olan faiz oranlarının düşme eğilimine girmesi ile birlikte alım için bekleyen talebi canlandırabileceğini, refinansmanları konuşabilmek için ise biraz daha faiz oranlarının düşmesini bekleyeceğimizi düşünüyorum. Düşme trendinin de yıl sonuna kadar kademeli olarak devam edilebileceği kanısındayım" ifadelerini kullandı. 
Yukarı

Business HT×