BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

AK Parti'den önemli mesaj: Siyaset dili değişecek, müzakere diline dönüşecek

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, darbe üreten sistemin artık var olamayacağını söyledi

AK Parti'den önemli mesaj: Siyaset dili değişecek, müzakere diline dönüşecek
07 08 2016, 12:22

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Türk Silahlı Kuvvetleri, emir komuta zinciri içerisinde bundan sonra sadece vatan savunmasıyla ilgilenecektir. Milli iradeyi baskı altına alan bir silahlı unsur olarak asla kullanılmayacak." dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş CNNTürk'te soruları yanıtladı.

"DARBE ÜRETEN SİSTEM VAR OLAMAZ"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türk Silahlı Kuvvetleri, emir komuta zinciri içerisinde bundan sonra sadece vatan savunmasıyla ilgilenecektir. Yani bir daha Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisinde, birilerinin çıkıp 'ben uçağı uçurayım, helikopteri uçurayım, şunu yapayım, bunu yapayım' diye kısa vadede bir tehdit oluşturmayacağı, uzun vadede de yaptığımız, yapmaya başladığımız yapısal dönüşümlerle birlikte darbe üreten sistemi, darbe üreten sistemin zemini olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini kullanan bu yapının artık var olmayacağını, artık Türk Silahlı Kuvvetlerinin de bir yeniden yapılanma sürecine girerek modernizasyon aşamasından geçeceğini görüyoruz. Böylece Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek vazifesi, vatan savunması. Milletin birliğini, beraberliğini, sınırlarımızı dış tehlikelere karşı, Türkiye'yi koruyacak ama iç siyasetin bir parçası olarak asla kullanılmayacak. Milli iradeyi baskı altına alan bir silahlı unsur olarak asla kullanılmayacak. Ne emir komuta zinciri içerisinde bu olacak ne de işte böyle FETÖ'cü eşkıyalar gibi ordunun içinden çıkan birtakım çete mensuplarının bir darbe yapması asla mümkün olmayacak." diye konuştu.

"PARLAMENTO MİLLİ İRADENİN İŞLEMESİNİN TEMİNATI OLACAK"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Vatandaşlarımız rahat olsun. Sadece bugün için değil, inşallah bundan sonraki bu yeniden yapılanmanın sağlanmasıyla birlikte taşlar yerli yerine oturacak. Herkes işine bakacak. Asker işine bakacak, polis işine bakacak, sivil bürokratlar işine bakacak, siyaset işine bakacak. Kimse siyasetin işine karışmayacağı gibi siyaset, yani milletin iradesini temsil eden parlamento, her şeyin üstünde olacak ve parlamento milli iradenin tıkır tıkır işlemesinin teminatı haline gelecek. O bakımdan milletimiz rahat olsun, bir daha bu adamlar kolay kolay yakın dönemde böyle ellerine bu silahları, uçakları alamazlar, bu iş bitmiştir. Türkiye'de böyle sabah kalkanın ya da gece vakti 'hadi darbe yapalım' diye bir araya gelen 3-5 çete mensubunun darbe yapacak bir ülke olmadığını Türkiye ispat etmiştir. Burada da bu işi ispat eden milletin kendisidir, maşeri vicdandır." dedi.

"İKİ ALANDA ALGI OPERASYONU YAPMAYA ÇALIŞACAKLAR"

Kurtulmuş, FETÖ/PDY terör örgütünün iki alanda algı operasyonu yapmaya çalışacağını belirterek, "Birincisi ekonomi kötüye gidiyor söylemi. İkinci alan ise insan hakları ihlalleri konusunda bir algı oluşturmaya çalışacaklar. Her iki alanda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

"SİYASET DİLİ DEĞİŞECEK"

Darbe girişimi sonrası siyasi partilar arasında oluşan yakınlaşmaya dikkat çeken Kurtulmuş şunları söyledi:

"Ortadoğu’nun en güçlü ordularından biri denilen Irak’ın parçalanma süresi 20 ay oldu. Bu milleti işgal etmek kolay değil. Bu FETÖ’cü örgütün amacı Türkiye’yi iç savaşa sokup işgale hazır hale getirmekti. Siyaset parçalansın istediler ama tam tersine siyaset derlenip toparlandı. Bugünkü mitingin önemi de bu. Bunlar neyi planladıysa tam tersi oldu. Şu 3 haftada oluşan ruhu 30 yılda oluşturmak mümkün değildi. Siyaset dili değişecek. Siyaset dili kavga ve düşmanlık üzerine değil karşılıklı müzakere diline dönüşecek"

Yukarı

Business HT×