BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye'den ABD Komutanı'nın açıklamalarına ilk yanıt

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, CENTCOM Komutanı'nın açıklamasına jet yanıt

Türkiye'den ABD Komutanı'nın açıklamalarına ilk yanıt
29 07 2016, 12:14

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı'nın açıklamasını 'talihsiz' olarak değerlendirdi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Türk ordusu içinde DAEŞ'le mücadele konusunda müttefiklerinin olduğunu söylemiş ve darbe girişimi sonrasındaki tutuklamaların Türkiye ve ABD arasındaki işbirliğini etkileyebileceğini söylemişti.

Votel, ABD'nin Türk ordusundaki birçok müttefikinin hapse konduğunu ifade etmişti.

CENTCOM Komutanı Votel, "Endişe duymamız için sebep var. Her gün darbe olmuyor elbette. Hele ki NATO üyesi bir ülkede. Bizim birliklerimiz Türkiye'de üslenmiş durumda. Bu açıdan endişeliyim. Bugüne kadar da mükemmel olan işbirliği ve eşgüdümün bundan sonra nasıl olacağı konusunda kaygılıyım" diye konuştu.

Toplantının moderatörü "Bu kaygılar öngördüğünüz sorunlardan kaynaklı kaygılar mı, yoksa zaten bazı sorunlar yaşandığı için mi söylüyorsunuz?" diye sordu. Votel bu soruya, İncirlik'te elektrik kesintisinden bahsederek yanıt verdi, temas halinde oldukları askeri liderlerin bir kısmının hapiste olmasını sorun olarak nitelendirdi. General Votel, şöyle konuştu:

"Üste faaliyet normale döndü sayılır ama hala aşılması gereken bir miktar pürüz var. Bu da bazı operasyonları etkiliyor. Onu en aza indiriyoruz, süreci yönetiyoruz. Bunlar yakın vadede gördüklerimiz. Uzun vade için de bazı endişelerimiz var. Bir örnek vereyim. Askeri liderlerle ilişkimiz vardı. Bundan sonrasında nasıl olacak endişeliyiz.

"ABD'li komutana ordu tasfiye mi ediliyor?" sorusu da soruldu. Votel şu yanıtı verdi: "Türkiye tabii ki egemen bir devlet olarak sorunu çözmeye çalışacak. Biz de bu süreçte mümkün olduğunca destek çıkmalıyız. Ama diğer yandan da yapılması gereken işler var."

Aynı forumda konuşan Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper da "Türk ordusunda yaşanan gelişmelerden dolayı endişeliyiz" mesajı verdi: "Muhataplarımızın çoğu ya tasfiye oldu ya da tutuklandı. Bunun Türklerle işbirliği sürecini biraz zorlaştıracağı konusunda şüphe yok. Özellikle terörle mücadelede istihbarat alanında."

Aynı forumda NATO Avrupa Müttefikleri Komutanı Curtis Scaparrotti de soruları yanıtladı. NATO Komutanı daha iyimser konuştu. Darbe girişiminin sonrasında görüştüğü Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, "Durum stresli ama pozitif" dediğini ve "Türkiye'nin sağlam bir NATO müttefiki olarak taahhüdünün altını çizdiğini" aktardı. Scaparrotti, "En kısa zamanda Hulusi Akar'ı ziyaret edeceğim" dedi.

Yukarı

Business HT×