BIST 100 1.410,80 % 0,60
USD/TRY 8,6877 % 0,52
EUR/TRY 10,3949 % 0,81
Piyasalar
1.411,03
% 0,62
8,6877
% 0,52
10,3949
% 0,81
1,1946
% 0,16
18,40
0,00
1.785,11
% 0,36
74,70
% -0,65
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Mehmet Şimşek: Darbe girişimi sonrası 9 milyar dolar bozduruldu

Şimşek, Türkiye'nin büyük bir kabustan uyandığını söyledi

Mehmet Şimşek: Darbe girişimi sonrası 9 milyar dolar bozduruldu
27 07 2016, 10:06

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin çok büyük bir deprem yaşadığını, ancak kısa vadede etkileri olması beklense de darbe girişiminin kalıcı bir tahribat yaşanmasına nedne olmasının beklenmediğini söyledi. 

CNNTürk yayınında konuşan Şimşek, bunda pek çok faktörün etkili olduğunu belirtti. 

Şimşek, vatandaşların 9 milyar doların üzerindeki dövizini bozarak Türk lirasına geçtiğini söyleyerek, "Bu dalga boyunu sınırladı" dedi.

Yatırımcıların Türkiye'nin bu süreci iyi yönetip yönetemeyeceği ve Türkiye'nin bunu tekrra yaşamamak için gereken yapısal dönüşümü sağlayıp sağlamayacağı sorularını sorduğunu söyleyen Şimşek, "Böyle bir süreci ilk defa biz de birinci elden yaşıyoruz. Sistemik ve önemli reform çalışmaları var. Bu adımlar atılıyor, daha da atılacak" dedi.

Şimşek, “Başbakanımızla konuştum, espri yapıyorum burada ‘Seni burada görmek istemiyorum’dedi. Yani şu anda herkese durumu anlatmak için bir seferberlik halinde çalışıyoruz” dedi.

Şimşek yaptığı açıklamalarda, ekonominin darbe yememesi için ya muhalefetle ekonomi alanındaki reformların hızla gerçekleştirilmesi için anlaşılması ya da 1-2 noktada KHK yetkisini ekonomi alanında da kullanılması gerektiğini söyledi.

 

ROADSHOW PLANI

"Türkiye uzun vadede yatırım yapılabilir bir ülkedir bunu tüm dünyaya anlatacağız" diyen Şimşek, özünümüzdeki bir kaç içerisinde roadshow'a çıkmayı plandıklarını ve bunun için yatırım bankalarıyla görüşeceklerini de duyurdu.

Şimşek Ağustos ayı Avrupa için tatil ayı olduğundan, Asya Pasifik ve Körfez ülkelerine de baktıklarını söyledi.

Geniş muhattap bulmanın önemli olduğunu vurgulayan Şimşek, "Uluslararası yatırım bankalarıyla oturup bir değerlendirme yapacağız; nereye gidersek enfazla muhattap ve en fazla etkili oluruz ona bakacağız" dedi.

KREDİ DERECELENDİRME KURULŞLARI

Şimşek uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları üzerine devam eden tartışmalarla ilgili de konuştu.

Şimşek S&P'yle ilgili, "Şimdi her yerde görüyorsunuz. Bunların not indirimlerinin tamamı yanlış çıktı" derken, "Bugün Ankara'da Moody's ile görüşeceğiz. Türkiye'nin notunun indirilmesi için hiçbir sebepleri yok" dedi.

Şimşek konuyla ilgili şunları söyledi:

"Standard&Poors hakkında şunu söyleyeceğim. Milletimiz bilsin ki Hazine olarak biz onlarla çalışmıyoruz. Onlarla çalışmasanız da kredi notu verebiliyorlar. Ama şunu beklerdim. Şimdi normalde siz bir ülke ile ilgili bir kanaat yürüteceksiniz ne yaparsınız? Sizin söyleyeceğiniz bir şey var mı diye ararsınız. Kararı vermişler ondan sonra haberimiz oluyor, durun bir oturalım konuşalım. Ya inanılır gibi değil, Türkiye'de gerilim azaldı, demokras güçlendi, milletimiz kenetlendi. Şimdi her yerde görüyorsunuz. Bunların not indirimlerinin tamamı yanlış çıktı. Bugün Ankara'da Moody's ile görüşeceğiz. Türkiye'nin notunun indirilmesi için hiçbir sebepleri yok."

Yukarı

Business HT×