BIST 100 1.332,04 % 0,09
USD/TRY 7,7887 % 0,22
EUR/TRY 9,4702 % 0,28
Piyasalar
1.331,67
% 0,06
7,7885
% 0,22
9,4691
% 0,27
1,2157
% 0,08
13,76
0,00
1.841,59
% 0,03
49,04
% 0,68
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

‘Fuatavni’de çember daralıyor

Twitter’da devlet aleyhine yayın yapan ‘Fuatavni’ isimli kullanıcıyla ilgili çalışmalarını derinleştiren polis, hesabın, Amerika’dan kullanıldığını saptadı. Hesabı kullanan 3 editörden ikisinin Said Sefa ile Aydoğan Vatandaş oldukları belirtildi

‘Fuatavni’de çember daralıyor
HABERTÜRK 26 07 2016, 08:44

Sosyal medyada ‘Fuatavni’ olarak bilinen ve devlet aleyhine paylaşımlar yapan Twitter hesabını deşifre etmek için 1.5 yıldır teknik takip yürüten İstanbul Organize Suçlar Şubesi önemli tespitlerde bulundu.

Polis, hesabın ilk olarak ‘msaidsolak’ ismiyle kurulduğunu belirledi. Türkiye’de sadece bir tane Muhammed Said Solak ismiyle açılmış hesap olduğu saptandı.

Solak’ın, mahkeme kararıyla ismini Said Sefa olarak değiştiren gazeteci olduğu ortaya çıktı. Said Sefa’nın, ‘Aşksız Kalmış Şiirler’ isimli kitabına ulaşıldı. Polis, hesabı Van’da açan Sefa’nın uslubu ve kullandığı kelimelerle ilgili uzmanlara inceleme yaptırdı. Uzmanlar, Fuatavni hesabındaki dilin, Sefa’nın kitabındaki uslupla örtüştüğünü belirledi. Twitter’daki hesabı da ‘Fuatavni’ olarak değişti.

Polise göre süreç şöyle işledi: Kısa sürede fenomen haline gelen hesap, FETÖ/PDY yöneticilerinin ilgisini çekti. Yüz binlerce kişiye ulaşan hesap, örgütün yayın organı haline dönüştü. Örgütle bağı olduğu öne sürülen ve yurtdışında olduğu değerlendirilen Said Sefa, hesabı Aydoğan Vatandaş’a devretti. Vatandaş, geçen hafta bir AVM’den hesaba giriş yaptı. Polis operasyon yaptı ama Vatandaş kaçmayı başardı. Vatandaş’ı, İstihbarat Şubesi’ndeki polislerin uyardığı öne sürüldü. Vatandaş’ın ‘Metal Fırtına’ isimli kitabındaki dille ‘Fuatavni’ hesabındaki dilin örtüştüğü de belirlendi.

ÜÇÜNCÜ EDİTÖR DEVREDE

Polise göre, Vatandaş’ın ardından Fuatavni hesabı üçüncü bir editöre devredildi. Üçüncü editörün dili, uslubu ise diğer ikisinden farklı. Son paylaşımlar, hesaba, Türkiye ile büyük saat farkı olan bir ülkeden giriş yapıldığını da ortaya koydu. Polisin tespitine göre şu an Fuatavni hesabı, ABD’den kontrol ediliyor ve bilgi havuzuna gelen bilgiler servis ediliyor.

İstanbul’da hafta sonu internet sitelerine yönelik yapılan ‘Fuatavni’ operasyonunda 31 kişi gözaltına alınmış, şüphelilerden M.S.K. ile Aktif Haber internet sitesinde çalışan Y. Y. tutuklanmıştı. Gözaltına alınıp serbest kalan haber sitesi çalışanları ifadelerinde Said Sefa’nın 19 Temmuz’da, “Ben kaçıyorum siz de kaçın. İki ay ortada görünmeyin, sonra sorun yok” deyip gittiğini söyledi.

Yukarı

Business HT×