BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın ifadesi

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar tanık sıfatıyla ifade verdi

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın ifadesi
25 07 2016, 12:17

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar 15 Temmuz günü yaşadıklarını tanık sıfatıyla savcıya anlattı.

Akar ifadesinde; FETÖ/PDY terör örgütü ele başlığından gıyabi tutuklu Fethullah Gülen ile kendisini görüştürmek isteyen ismin Tuğgeneral Hakan Evrim olduğunu açıkladı.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar savcılık ifadesinde, FETÖ'nün darbe girişiminin yaşandığı gün Tümgeneral Mehmet Dişli'nin kendisine, "Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı. Biraz sonra göreceksiniz" dediğini, kendisinin de Dişli'ye, " 'Ne diyorsun ulan sen, ne operasyonu, sen manyak mısın, sakın ha' şeklinde bağırdığını, gittikleri yolun yanlış olduğunu, büyük bir bataklığa battıklarını, cezasını çekeceklerini, hiç olmazsa bir erkeklik gösterip başkalarını bu işe bulaştırmadan ve ölüm kalım olmadan bu işi sonlandırmalarını, hemen giriştikleri bu girişimi durdurmalarını söylediğini" aktardı. Akar, "Ancak ikna edemedim" dedi.

"HAKAN EVRİM GÜLEN'LE GÖRÜŞTÜRMEK İSTEDİ"

Akar, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Hakan Evrim'in "Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürürüz" dediğini aktararak, "Ben kimse ile görüşmem' diyerek terslediğini söyledi. Akar, "Ardından Akın Öztürk dışındakiler odayı terk ettiler" dedi.

15 Temmuz gecesi makamında rehin alan Akar, hazırlanan darbe bildirisinin altına imza atmayı reddedince cuntacıların harekat merkezi olan ve TBMM, Cumhurbaşkanı Külliyesi ve emniyet binalarını bombalayan F-16'ların havalandığı Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'na götürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi gecesi, darbeci askerlerden birinin Hulusi Akar'ı Fethullah Gülen'le görüştürmek istediğini söylemişti. 

"BİLDİRİYE ELİMİ BİLE SÜRMEDİM"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "Bana sözde bildiri metnini imzalamam ve okumamı istediklerinde elimi bile sürmedim. Hatta bana okuduklarında önemsiz ve alaycı bir şekilde dinledim. Hatta öyle ki bu olaylar bittikten sonra ben bu hainlerin oluşturduğu cuntaya verdikleri ismi Yurtseverler Birliği gibi aklımda kaldığı halde, Yurtta Sulh Konseyi olduğu ortadadır. Ruh halimdeki şiddetli kızgınlık ve hiddet hiç bitmedi. Anılan konseyin kimlerden oluştuğu konusunda bir şey söylemediler." dedi. 

Yukarı

Business HT×