BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Juncker: Türkiye yakın bir zamanda AB üyesi olabilecek bir konumda değil

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yakın bir zamanda üye olabilecek bir pozisyonda olmadığını söyledi

Juncker: Türkiye yakın bir zamanda AB üyesi olabilecek bir konumda değil
25 07 2016, 10:30

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yakın bir zamanda üye olabilecek bir pozisyonda olmadığını söyledi.

Juncker ayrıca Türkiye'nin idam cezasını geri getirmesi durumunda Avrupa Birliği üyelik sürecinin derhal durdurulabileceğini de belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve  Almanya Başbakanı Angela Merkel de bir gün Avrupa Birliği üyesi olmak istiyorsa Türkiye'nin idam cezasını tekrar getiremeyeceğini söylemişti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesine yönelik olarak "İdam cezasının olduğu hiçbir ülkeAB üyesi olamaz. Türkiye Avrupa Konseyi'nin bir parçası ve Avrupa insan hakları sözleşmesi ile bağlı. Darbe teşebbüsü Türkiye'nin hukukun üstünlüğünden ayrılması için mazeret değil" demişti.

Darbe girişiminin ardından halkın, meydanlarda slogan atarak darbeye karışanlar için idamedilmelerine dönük taleplerine olumlu karşılık veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, idamla ilgili bir düzenlemenin Meclis'ten kendisine gönderilmesi durumunda bunu onaylayacağını dile getirmişti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: JUNCKER BİZİMLE TEHDİTVARİ KONUŞAMAZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar kapsamında Dışişleri Bakanlığı'nda da görevden almalar olacağını açıkladı. Çavuşoğlu, "Büyükelçiler düzeyinde görevden almalar olacak" dedi. 

Çavuşoğlu, FETÖ Terör Örgütü elebaşısı ve hakkında gıyabi tutuklama kararı verilen Fethullah Gülen'in ABD'den iadesi için gerekli dosyaları gönderdiklerin, geçici tutuklanma talebinde bulunduklarını açıklarken, 3'üncü bir ülkeye kaçma ihtimali olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, HABERTÜRK TV'de açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

Türkiye ile tehditvari konuşamazlar. Avrupa Birliği değerlerini savunuyoruz. Meydanlarda idam diye bağıran vatandaşlarımız da var. Geliyorlar bize düşüncelerini söylüyorlar. AB yetkilileri de düşüncesini söyler ancak Türkiye'yi tehdit eder gibi söylerse bu ters teper. 

Bakanlıkta personelin başına geçen kişiler bu sızmayı organize eden kişiler. Klasik sınav yapılır, Türkçe'den İngilizce'ye çeviri, İngilizce'den Türkçe'ye çeviri. Çoktan seçmeli sınava çevrilmiş ve sorular ve cevapları bu kişilere verilmiş. Kritik noktalara bu kişiler yerleştirilmiş. Başbakanlığa da 34 kişi gönderdik. Devletin sırları burada. En önemli temasları bizim bakanlık sağlıyor. Bu hainlerin buralara sızması engellenmeli. Görevden almalar olacak. Titiz şekilde çalışmalar yapıldı, çapraz yoklamalar yapıldı. Yeni ihbarlar geliyor. Bunları da değerlendiriyoruz. Hepsinin dilbilgisi zayıf. Başkatiplik sınavına 95 kişi girdi, 90 kişi kaldı. Bu sınav kriterdir. Normal şartlarda 1-2 kişi kalır. Yüzde 10 hiçbir zaman geçmez. Bu olağanüstü bir durum. Bunlar inceleniyor. Büyükelçiler düzeyinde görevden almalar olabilecek. 

Yukarı

Business HT×