BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İstanbul merkezli Fuat Avni operasyonu

İstanbul'da düzenlenen operasyon kapsamında, Twitter'da Gülen yanlısı paylaşımlarda bulunan "Fuat Avni"hesabını yönettikleri gerekçesiyle beş internet sitesi ve yöneticilerine operasyon düzenlendi

İstanbul merkezli Fuat Avni operasyonu
22 07 2016, 16:00

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Fuat Avni" isimli sosyal medya hesabına yönelik operasyon başlattı. Operasyon kapsamında birçok internet sitesine erişim yasağı getirilirken yöneticileri dahil 28 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 1,5 yıldır devam eden çalışmalar neticesinde İstanbul merkezli 10 ili kapsayan FETÖ propagandası yaptığı belirlenen sosyal medya, sanal alem ve internet medyasına yönelik operasyon düzenlendi.

Rota Haber, Subuo Haber, Aktif Haber, Haberdar, Merkür Haber isimli internet sitelerine erişim yasağı getirilirken, yöneticileri gözaltına alındı.

SAİD SEFA VE AYDOĞAN VATANDAŞ KİMDİR?

Aralarında Haberdar Genel Yayın Yönetmeni Said Sefa'nın da bulunduğu 28 şüpheli emniyete götürüldü. Haklarında "Toplumda Algı Yaratmak", "Devlet Büyüklerini Küçük Düşürmek", "Resmi Kurumlarını İtibarsızlaştırmak" ve "Darbeye Zemin Hazırlamak İçin Örgütlü Olarak Hareket Etmek" suçları kapsamında işlem başlatıldı. Şüphelilerin amacının FETÖ/PDY'ye bağlantılı olarak sosyal medya üzerinde Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı koymak, darbeye zemin hazırlamak olduğu iddia edildi. Emniyetteki sorguları devam eden 28 kişinin adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Twitter hesabından suçlamaları reddeden Sefa, "Fuat Fuat Avni hesabını benim actığım sonra bilmem kimlerin kullandığı yönünde haberler gördüm. Kuruklu yalan tam zırvalık ve aşağılık bir komplo" ifadelerini kullandı. 

Twitter'daki "Fuat Avni" hesabıyla ilgili yeni bir iddia daha var. Savcının dosyasına göre "Fuat Avni" hesabını yöneten ismin Aydoğan Vatandaş olduğu iddia edildi.

Star'da yer alan haberde "Fuat Avni" mahlaslı kullanıcının ABD'de de yaşayan Today's Zaman yazarı Aydoğan Vatandaş olduğu iddia edildi. Habere göre Bakırköy Başsavcıvekiliği'ne getirilen Okan Özsoy’un tamamladığı dosyada "Fuat Avni" ve ekibi detaylı şekilde anlatıldı.

İddialara göre istihbarat paylaşımı kapsamında FBI, hesabı yöneten kişinin ABD'de yaşayan Aydoğan Vatandaş olduğu bilgisini verdi. Vatandaş'ın hesabı ilk kuran ve bir süre yöneten Sait Sefa'dan sonra görevi üstlendiği ileri sürüldü.

"FUAT AVNİ YAKALANDI" DENMİŞTİ

15 Temmuz'daki darbe girişiminden beş gün sonra Başbakanlık ek binasında yapılan operasyonda 9 mühendis ile birlikte daha önce FETÖ üyesi olduğu şüphesiyle pasife alınan "Başbakanlık Uzmanı" Akif Mustafa Koçyiğit gözaltına alınmıştı. Koçyiğit'in FETÖ'ye bilgi sızdırdığı, ve "Fuat Avni" hesabıyla ilgisi olduğu belirtilmişti.

Ancak uzun süre sessiz kalan Fuat Avni hesabından paylaşılan "Görevimin başındayım" mesajı da hesabın yurtdışı bağlantılı olduğu ve çok sayıda kişi tarafından yönetildiği şüphesini güçlendirdi.

 

Yukarı

Business HT×