BIST 100 1.416,87 % 0,50
USD/TRY 8,6206 % -0,38
EUR/TRY 10,2946 % -0,41
Piyasalar
1.416,99
% 0,51
8,6202
% -0,38
10,2949
% -0,40
1,1938
% -0,03
18,40
-0,70
1.783,13
% 0,25
75,49
% 0,91
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ali Babacan'dan darbe girişimi sonrası analistlere çağrı

AK Parti Ankara Milletvekili Babacan, gündeme dair açıklamalarda bulundu

Ali Babacan'dan darbe girişimi sonrası analistlere çağrı
NTV 22 07 2016, 10:56

AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, NTV canlı yayınında Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Babacan, "Bunca vahim olay meydana gelmişken bu tür hareketler normaldir, doğru adımlar atılınca herşey normale döner. O analistlere tavsiyem, gelin yerinde görün" dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan şöyle konuştu:

"Darbe girişimi halkın sağlam iradesiyle atlatıldı. Ekonomiye etkileri beklenti kanalıyla oldu. Bir derecelendirme kuruluşunun not düşürmesi çok rasyonel bir tepki. Yurtdışından Türkiye'yi takip edenlerin kafası karışık. 

Piyasalarda dalgalanmalar olur işlem hacimleri çok yüksek değil. Türk ekonomisinin temelleri sağlam. Her şey normale dönecek önemli olan bundan sonraki sürecin nasıl atlatılacağı. 17-25 Aralık'ta başarılı olamadılar şimdi de başaramadılar. 

Türkiye'nin bütçe açığı Dünya'daki en düşük bütçe açıklarından. İyi bir büyüme performansı var. OHAL iç hukukumuzun bir parçası. Bunun sebebi kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması. Demokrasiyi perçinlemek için kullanılan bir adım.

Temel prensiplerden ayrılmayıp öngörülebilir hareketlerden kaçınmadıkça korkulan olmayacaktır."

Bababan ayrıca, "Şu ana kadar hiç kullanılmamış bir enstürmana ben kendi adıma gerek görmem. Merkez bankamız burada öncüdür, doğru adımlar atıyor olması son derece belirleyici olacaktır" dedi.

 

"ENDİŞE DURUMU YOK, DİKKATLİ OLMAK LAZIM"

"Yabancıların bu tür durumlarda Türkiye'ye geliş gidişi kısıtlı oluyor gelin yerinde durumu görün. Türkiye kriz yönetim tecrübesine sahip bir ülke. Hem kamuda hem de özel sektörde kriz yönetme tecrübesi var. MB'nin ve BDDK'nın zamanında adımları çok önemli.

Halkımız ekonomiye güvensin. Siyasi partiler kafa kafaya verip sorunu aşmak zorunda. Birlik beraberlik ruhu devam etmeli. Siyasi fırsatçılık olmaması gerek"

 “KÖTÜLEŞEN BİR GÖSTERGEMİZ YOK”

"Kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu yatırım yapılabilir seviyeye çıkartmıştı. Bu günkü ekonomik göstergelerimiz o güne göre daha iyi. Notu düşürmek için hiçbir sebep yok. Tüm kredi derecelendirme kuruluşları gelip yerinde görmeli. Terör örgütlerinden dinlemesinler" dedi.

“HİÇBİR KRİZİ ZİYAN ETMEYİN”

Babacan, "Zor reformlar kriz dönemlerinde yapılır. Hiçbir krizi ziyan etmeyin. Bunları fırsata çevirin. Güveni perçinlemek için yapısal reformları hızlandırmak gerek" diye konuştu.

Yukarı

Business HT×