BIST 100 1.483,02 % -2,30
USD/TRY 7,1691 % 0,05
EUR/TRY 8,7326 % 0,13
Piyasalar
1.483,02
% -2,30
7,1691
% 0,05
8,7326
% 0,13
1,2169
% 0,01
14,92
0,03
1.803,27
% -0,10
67,04
% 2,55
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

S&P'den Türkiye'ye not indirimi

S&P, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye indirdi

S&P'den Türkiye'ye not indirimi
BUSINESSHT 20 07 2016, 18:36

Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye, görünümünü ise 'durağan'dan 'negatif'e indirdi.

Kurumdan yapılan açıklamada, indirimin 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Türkiye'nin siyasi ortamının daha parçalı gözükmesi olduğu belirtildi. S&P'ye göre bu durum dış bağımlılığı yüksek olan Türkiye'nin yatırım ortamını, büyümesini ve sermaye girişlerini olumsuz etkileyecek. Kuruluş, başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye'nin dış borçlarını çevirme kapasitesinin azaldığını belirtti.

Açıklamada, "Siyasi belirsizlik düşünülürse, Türk yetkililerin ekonomiyi dış finansman bağımlılığından kurtaracak reformları alma konusundaki kararlılıklarından uzaklaşacaklarını düşünüyoruz" denildi.

Türkiye'nin S&P notu zaten yatırım yapılabilir seviyenin altındaydı. Türkiye'ye yatırım yapılabilir not veren iki kredi derecelendirme kuruluşundan Moody's ise Cuma günkü darbe girişiminin ardından Türkiye'nin notunu indirim için gözden geçirmeye aldı.

Yabancı yatırım fonlarından bazıları en az iki tane yatırım yapılabilir kredi notuna sahip olmayan ülkelere yatırım yapamıyorlar. 

ANALİSTLER NE DEDİ?

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Burak Arzova, S&P kararının beklenen bir süreç olduğunu, Türkiye'nin 36 yıl sonra olağanüstü bir durum olduğunu, pazartesi günü borsanın çok ciddi şekilde geri çekildiğini söyledi. Arzova, Moody's'in de bunu yapabileceğini açıkladı.

Prof. Arzova, "Panik olmadan süreci belli şartlar altında kabul ederek önümüzdeki günlerde Türkiye'nin finansal dinamiklerini temeline oturtması gerekiyor" dedi.

Türkiye'deki yangının sönmesi gerektiğini söyleyen Arzova, bu durumun olağan olduğunu, Türkiye'nin daha önce notunu nasıl yükselteceğini bildiğini, çok kısa sürede finansal istikrarın sağlanabileceğini ifade etti.

Arzova, "Tek olmaması gereken satış dalgası ve panik. Türk Lirası'na sahip çıkılması gerekiyor" dedi.

Nomura International Kredi Stratejisti Timothy Ash ise Twitter'da yaptığı yorumda, S&P'nin kredi kararına kesinlikle katılmadığını belirtti.

HÜKÜMETTEN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Standard & Poor's'a not indirim kararının ardından çok sert eleştiriler yöneltti.

Erdoğan, "S&P kredi notunu değiştirmiş. Türkiye ile senin ne alakan var. Türkiye senin üyen değil. Şuanda siyasi bir karar açıklıyor kendine göre. Bizimle hiç uğraşma" dedi.

Açıklamasında Erdoğan, "Kararlı bir şekilde yatırımlarımıza nasıl devam edeceğimizi göreceksin. Sizin gücünün bizim bu yatırımları yapmamamıza yetmez. Bütün bu açıklamalar Türkiye gerçeklerini yansıtmıyor. Farklı bazı adımlar atmaya da yönelirler. Bu süreçte Türkiye, ekonomideki reformalarını kesintisiz sürdürürecektir" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli de karara ilişkin Twitter'dan yaptığı açıklamada, "S&P nin yangından mal kaçırır gibi Türkiye'nin notunu indirmesi hiçbir mantığa uymayan karardır! TR'ye yapılan darbe girişiminin ardından hızlı ve zamanında alınan kararlarla etkileyemedikleri ekonomiyi bu şekilde etkilemeye çalışıyorlar. Küresel oyun Türkiye'ye tuzak kuruyor dediğimizde komplo teorisi diyenler gelişmeleri artık MİLLİ duygularla incelesin.Türkiye Cumhuriyeti devleti'nin tüm kurumları iş başında iken verilen not indirim kararı bu kararı verenler için KARA BİR LEKEDİR!" dedi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Twitter üzerinde tepki vererek, "S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu BB’ye düşürme konusundaki aceleci tavrı anlaşılabilir değil. Kredi notu tespit edilirken makro ekonomik değerlerin de mutlaka dikkate alması gerektiğine inanıyoruz" dedi.  

Yukarı

Business HT×