BIST 100 91.387 % 1,48
USD/TRY 5,3422 % -0,06
EUR/TRY 6,0748 % -0,10
Piyasalar
91.387
% 1,48
5,3422
% -0,06
6,0748
% -0,10
1,1349
% -0,18
21,56
0,20
1.242,94
% -0,22
60,36
% 0,35
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kamuda darbe girişimi kasırgası sürüyor

TBMM'de 10 üst düzey yönetici görevden alınırken, 47 hâkim ve cumhuriyet savcısı tutuklandı

Kamuda darbe girişimi kasırgası sürüyor
BUSINESSHT 20 07 2016, 12:11

Türkiye'de Cuma gecesi gerçekleşen darbe girişiminin yurt genelinde tam anlamıyla bastırıldığı açıklanırken, girişimin artçı sarsıntıları ise Gülen cemaati ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kamu ağırlıklı görevden uzaklaştırmalar ve açığa almalarla sürüyor.

Cuma gününün ardından başlayan operasyonlarda aralarında polis, öğretmen, yargı mensubu, bürokrat ve akademisyenlerin olduğu 50,000'e yakın kamu çalışanı ya açığa alındı ya da görevden uzaklaştırıldı.

113 HAKİM VE SAVCIYA TUTUKLAMA

Aralarında Anayasa Mahkemesi Üyeleri Alparslan Altan, Erdal Tercan, HSYK üyeleri Mahmut Şen, Ahmet Berberoğlu, Mustafa Kemal Özçelik, Şaban Işık ile Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin de bulunduğu 113 hakim, savcı ve yüksek yargı üyesi tutuklandı.

ERDOĞAN'IN YAVERİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında gözaltı kararı verilen Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı tutuklandı.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KURUMU 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) darbe girişimi sonrasında 741 kurum personelinden pasif görevlerde istihdam edilen 170 personelin açığa alındığını ve bu kişiler hakkında soruşturma sürecinin başlatıldığını duyururken, kurum destek hizmetlerinde de çalışan 58 personelin ayrıca görevden alındığını duyurdu.

MEB'DE İKİNCİ DALGA

Milli Eğitim Bakanlığı'nda darbe soruşturması kapsamında 6 bin 538 kişi görevden uzaklaştırıldı.

Bakanlık, 524'ü özel okul olmak üzere 626 kurum için kapatma işlemi başlattı. 

Bakanlık, salı günü 15 bin 200 kamu personelinin açığa alındığını duyurmuştu. 

ASKERİ HAKİM VE SAVCILARA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA

Milli Savunma Bakanlığı'nın tüm askeri hakim ve savcılara soruşturma açtığını duyuruldu.

Haberlerde bu çerçevede, 262 askeri hakim ve savcının görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

ÇEVRE BAKANLIĞI'NDA 70 KİŞİ UZAKLAŞTIRILDI

Çevre Bakanlığı bünyesinde bulunan 70 personel de görevden uzaklaştırıldı.

HAKİM VE SAVCILARA TUTUKLAMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yapılanmasına mensup oldukları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilen 134 hakim ve cumhuriyet savcısından 47'si tutuklandı.

ANKARA'DA 900 POLİS

Darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 900 emniyet mensubu açığa alınarak haklarında soruşturma başlatıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye 15 Temmuz gecesi FETÖ mensuba askerler tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe teşebbüsü sırasında söz konusu kişilere destek veren emniyet mensupları hakkında da soruşturma başlatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Valiliği tarafından hazırlanan liste doğrultusunda, çeşitli rütbelerdeki emniyet müdürleri ile polis memurlarının da aralarında olduğu 900 emniyet mensubu açığa alındı.

Söz konusu personel hakkında öncelikle idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Aynı soruşturma kapsamında Haymana İlçe Emniyet Müdürü ile bir komiser görevden alındı. Güdül'de ise ilçe emniyet müdürünün görevden alındığı sırada komiser yardımcısı Mutlu Ç. tabancasıyla intihar girişiminde bulundu. Hastaneye kaldırılan Mutlu Ç. müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

TBMM'DE GÖREVDEN ALMALAR

Darbe girişimin ilişkine başlatılan soruşturma kapsamında TBMM Genel Sekreter Yardımcıları Muhammet Bozdağ, Kemal Kaya ve Mustafa Tamirci görevlerinden alındı.

İnsan Kaynakları Başkanı İsmail Kargulu, idari, mali ve teknik hizmetlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı oldu. Kanun ve Kararlar Başkanı Korkut Türkyarar, vekaletle yasamadan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanı Erbay Kücet ise yine vekaletle bilgi ve bilişim hizmetlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olarak atandı.

Hukuk Hizmetleri Başkanı Yıldız Bezginli, Araştırma Hizmetleri Başkanı Ahmet Yıldız, Bütçe Başkan Yardımcıları Ercan Çeliker ile Remzi Çiftepınar, Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Şemsettin Kılınç ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Hamit Eşen görevden alındı.

Hukuk Hizmetlerine Başkanlığına Hukuk Müşaviri Baki Ateş atanırken, Basın Yayın Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Musa Keskin Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcılığına getirildi.

İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Safiye Dündar, Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı olurken, İnsan Kaynakları Başkanlığında Şef olan Ekrem Balcı aynı birimde Başkan Yardımcılığına atandı.

 

İKİ GÜNDÜR GÖREVDEN ALMALAR HIZ KAZANDI

Darbe girişiminin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı özel okullarda çalışan 21,000 öğretmenin lisansını iptal ederken, 15,200 personeli de açığa aldı. YÖK ise tüm devlet ve vakıf üniversitesi dekanlarının istifa etmesini istedi. 1,577 dekan istifa ederken, Dicle, Gazi, Yıldız Teknik ve Yalova Üniversitesi rektörleri açığa alındı.

Maliye Bakanlığı'nda ise 1,500'e yakın personelin el çektirme işlemi başlatıldı. İçişleri Bakanlığı'nda 8,777 el çektirme olurken, MİT'te 100, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 492, Başbakanlıkta 257, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda 393, 2,745 hakim ve savcı görevden alındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile mücadele kapsamında 300 kişinin, Gümrük Bakanlığı'nda ise 184 kişinin açığa alındığı belirtildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından dün akşam yapılan açıklamada bugüne kadar bakanlık bünyesinde 176, Rekabet Kurumu'nda ise 8 kişi olmak üzere toplam 184 kişinin açığa alınarak müfettiş soruşturması başlatıldığı belirtildi.

Dün Borsa İstanbul 51 kişinin işine son verildiğini açıklarken, haber siteleri BDDK'da ise 86 personelin görevden uzaklaştırıldığı belirtiyor.

SPK da yaptığı yazılı açıklamada, bugün itibarıyla haklarında soruşturma başlatılan 7 personele görevden el çektirildiğini duyurdu

Yukarı

Business HT×