BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8644 % -0,01
EUR/TRY 7,8242 % -0,01
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8644
% -0,01
7,8242
% -0,01
1,1396
% -0,04
10,22
0,00
1.807,53
% -0,10
43,05
% 0,35
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: ABD'ye sesleniyorum, o zatı bize verin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye Gülen'i iade etme çağrısında bulundu

Erdoğan: ABD'ye sesleniyorum, o zatı bize verin
16 07 2016, 20:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan, İstanbul'da halka hitap ediyor. Erdoğan'ın açıklamaları:

"ABD Başkanı'na sesleniyorum. Bu zatı ya deport edin ya bize verin demiştim. Ama dinlemetim. Şimdi buyrun, bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum. Pensilvanya'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin. Eğer biz stratejik ortaksak o zaman ortağınızın bu talebini yerine getirin. Zira siz, bizden hangi teröristi istediyseniz biz teslim ettik, şimdi artık terör listemizin içerisinde yer alan bu zatı da bize teslim edin.

Hamd olsun bu girişim istedikleri gibi sonuçlanmadı. Çünkü biz şuna inanmıştık. Kaderin üstünde bir kader var demiştik ve inanmıştık. Gücü olan haklı değil, haklı olan güçlüdür demiştik. Nitekim de öyle oldu.

Bu süreç içerisinde gerçekten bu olaylar Silahlı Kuvvetlerimizin içerisinde bir azınlığı yapmış olduğu eylemlerdir. Yoksa Silahlı Kuvvetlerin kendisi değil. Silahlı Kuvvetlerimizin içinde bu urdu, şimdi temizleniyoru. Kendisine yakışır bir noktaya gelecek. Yargıya da teşekkür ediyorum. Makamlarına, mevkilerine, rütbelerine bakmadan kim olursa olsun, emniyet teşkilatıyla el ele vermek suretiyle bunları tutukladılar.

Şüphesiz ki her talebin değerlendirilmesi, konuşulması, görüşülmesi demokratik ülkelerde bir haktır. Bunlar parlamento çatısı altında değerlendirilir bunun için de bir yerlerden izin almaya gerek yok. Bu yapı İstiklal mücadelesi veren TBMM'yi de bombaladı. Bu bombaladıkları yerde artık parlamento çalışmalarının duracağını zannediyorlardı. Bugün dört siyasi parti bir araya gelerek ortak bildiri yayınladılar. Parlamento toplantısını yaptı, çok güzel bir bildiri yayınladılar. Biz de bunun altına imzamızı koyarız.

Bu olaylar Türkiye'nin yükselişini hazmedemeyen üst akılların operasyonudur. Bütün mesele sizin ilk andan itibaren meydanlara çıkmanız var ya, o meydanalara çıkışınız her şeyi alt üst etmiştir. Rehavet yok ve hafta boyu biz birlikteliğimizi devam ettirmeliyiz.

Gerek başbakanımız, gerek hükümetimiz, gerek devletimizin tüm kurumları çalışmalarını sürdürüyor. Polisimiz verdiği şehitlere rağmen dik durdu. Bu silahlı kuvvetler bizimdir. Bu silahlı kuvvetler paralel yapının değildir. Anayasanın amir hükmü gereğince Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanıyım.

Bunların kurslarına, okullarına çocuklarınızı göndermeyin dedim. Devletin okullarında sizlere ücretsiz kurslar hazırlıyorum dedim. Şu anda binlerce yargı mensubu açığa alındı. HSYK'dan 5 tanesi, AYM'den 2 tanesi şu anda yargı kararlarını suratli bir şekilde veriyor ve bu özgüvenle yarınlara güçlü bir şekilde yürüyeceğiz."

Yukarı

Business HT×