BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8633 % 0,06
EUR/TRY 7,7556 % -0,26
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8641
% 0,08
7,7563
% -0,25
1,1293
% -0,34
9,96
0,00
1.800,23
% -0,48
42,41
% -2,03
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İş dünyasından teröre lanet

Dün İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısının ardından iş dünyasından da tepkiler gecikmedi

İş dünyasından teröre lanet
HABERTÜRK 29 06 2016, 14:15

TÜRK SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (TÜSİAD)

"Terör bir kez daha cani bir eylem gerçekleştirdi, dün gece İstanbul Atatürk Havaalanı'nda masum insanlar bu alçak saldırıda yaşamlarını yitirdi. Bu hain terör saldırısını şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yakınlarının acısını en derinden paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm milletimizin başı sağ olsun. Son dönemde üzülerek şahit olduğumuz tüm insanlık dışı saldırılar gibi bu saldırı da ülkemizin ve uluslararası toplumun huzurunu, demokratik ve açık toplum düzenini hedef almıştır. Ülkemizin doğrudan kalbine yöneltilmiş bu hain saldırı, terörle küresel ölçekte topyekûn mücadele ihtiyacının önemini ve aciliyetini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Bu çerçevede terörün nereden geldiğinden ve yönteminden bağımsız olarak, terörle mücadelede ve teröre kaynaklık eden sorunların çözümünde bölgesel ve uluslararası çabaların ve işbirliğinin kararlı bir şekilde artmasını bekliyoruz."

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ

"Terör alçaklıkta sınır tanımıyor. İnsanlık duygularını terk etmiş vicdan yoksunu teröristlerce gerçekleştirilen bu alçakça saldırı bu kez sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın bir aktarma noktası olarak kullandığı Atatürk Havalimanı'nı hedef almıştır. Bu saldırının hedefinin tüm dünya vatandaşları olduğu ve seyahat özgürlüğü gibi en temel haklarını kullanan masumlar olduğu unutulmamalıdır. Terör sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın topyekün mücadele etmesi gereken bir realitedir ve Türkiye her zaman olduğu gibi bu belanın insanlık tarihinden silinmesi için haykırmaya devam edecektir.
Bugünkü saldırı Türkiye'nin hem huzuruna, hem potansiyeline hem de ekonomik yapısına yapılmıştır. Tam da Türkiye'nin rahat bir nefes almaya yönelik adımlar attığı bir dönemde bu saldırının yapılmasının da ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Biz ihracatçılar olarak terörle mücadelenin her zaman destekçisi olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin moralini yüksek tutmak için çalışmaya devam edeceğiz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, yaraların sarılarak hayatın normale dönmesi için her türlü yardıma hazır olduğumuzu bildiririz."

İSTANBUL TİCARET ODASI (İTO) BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR

"Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük kapısı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen saldırıyı lanetliyorum. Yüreklerimiz bir kez daha yandı.Yetmiş iki milletten yolcunun hep birlikte bulunduğu dış hatlar terminalinde gerçekleştirilen bu patlamaların hedefi tüm insanlıktır. Terörün milleti, vatanı olmadığını bir kere daha gördük.Yılmayacağız, ülkemizin huzuruna kasteden canilerin karşısında hep birlikte duracağız. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum."

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (MÜSİAD) BAŞKANI NAİL OLPAK

“MÜSİAD olarak, Türkiye'nin en önemli noktalarından biri olan Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen bombalı saldırılar sebebiyle acımız çok büyük. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Hedef gözetmeksizin masum insanları katledenleri ve kelimelerin arkasına saklanarak onlara mazeret bulmaya çalışanları kınamak artık bir anlam taşımıyor, onlara acımak lazım. Terörün bir amacı da korkutmak ve yıldırmaktır. Ama biz acımıza rağmen korkmayacağız ve yılmayacağız. Dün dış politikada atılan önemli adımların arkasından yaşanan bu hain saldırıların tesadüf olmadığı apaçık ortadadır. İsrail'le anlaşmanın yapıldığı, Rusya ile normalleşme sürecinin başladığı ve umutların artığı bir dönemde yapılan saldırılarla, ülkemizin istikrarını ve huzurunu bozmak isteyenler, atılan olumlu adımları sindirememiş ve masumları katletmiştir. Bu yaşananlar göstermektedir ki; dış politikada dostlarını artırıp düşmanlarını azaltma politikasını başarıyla sürdüren Türkiye'nin cephe daraltmaya daha fazla devam etmesi doğru bir hareket olacaktır. Hep söylediğimiz gibi, terörün dili, dini, ırkı, mazereti olmaz. Bu ve benzer saldırılar karşısında her zaman olduğu gibi şimdi de dimdik ayakta duracağımıza olan inancımızı bir kez daha tekrarlıyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.”

ANKARA TİCARET ODASI (ATO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI SALİH BEZCİ

ATO Başkanı Bezci, yazılı bir açıklama yaparak, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısını kınadı. Ramazan ayı içerisinde İstanbul'da gerçekleşen ikinci saldırı olduğuna dikkati çeken Bezci, "Terörün kaynağı ne olursa olsun hedefi insanlıktır. Tam İsrail ve Rusya ile ilişkilerin normalleşme sürecine girdiği bu dönemde, turizme olumlu yansımaları olacağı umulurken Avrupa'nın en büyük havalimanlarından birinde saldırı gerçekleştirmek sadece Türkiye'nin değil içinde bulunduğu coğrafyanın istikrarına gölge düşürmektir" ifadelerini kullandı. Atatürk Havalimanı'ndan yıllık yaklaşık 70 bin yolcu geçtiğini hatırlatan Bezci, "Dünyanın pek çok ülkesinden yolcunun bulunduğu Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırıları sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunudur. Alçak terör insanlığı hedef almıştır" dedi. Türkiye'nin teröre hiçbir şekilde teslim olmayacağının altını çizen Bezci, "Terör saldırılarıyla insanları korkutmaya, turizmi baltalayarak ekonominin damarlarını tıkamaya çalışanlar asla ve asla amaçlarına ulaşamayacaklar. Vicdan ve insan sevgisinden yoksun şer odaklarının gerçekleştirdiği saldırı, Türk insanının birlik ve beraberliği karşısında yenik düşecektir" ifadelerine yer verdi.

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLERE KURULU (DEİK) BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN
 
"İçinde bulunduğumuz mübarek ayda, insanlığa sığmaz şekilde meydana gelen ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor; saldırıda hayatını kaybedenlere Cenab-ı Haktan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize baş sağlığı, yaralılara da Allah'tan acil şifalar diliyoruz. İstanbul'un en merkezi yerinde meydana gelen terör saldırısı ülkemizin ekonomisine, demokrasisine ve her şeyden önemlisi güvenlik duygusuna doğrudan bir saldırıdır. Zor durumlarda birbirine kenetlenmeyi ve yardımlaşmayı çok iyi bilen vatandaşlarımızın bu menfur saldırının ardından da tek yürek olarak, insanlığın düşmanlarına geçit vermeyeceklerine inanıyor, bu tür olayların bırakın insanlarımızı korkutmayı, bilhassa birbirimize bağlanmamıza vesile olacağını herkesin bilmesini istiyoruz. Uluslararası toplumu, Türkiye'nin terörle mücadelesine destek olmaya ve küresel terör tehdidi ile birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz."

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ (TZOB) GENEL BAŞKANI ŞEMSİ BAYRAKTAR

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını şiddetle lanetlediğini belirterek, "Çocuk yaşlı, kadın erkek demeden masum insanları hedef alan caniler ve bu canilerin arkasındaki odaklar, amaçlarına asla ulaşamayacaklar" dedi.  Bayraktar, yaptığı açıklamada, terör saldırısının havalimanında ve dış hatlar terminalinde gerçekleştirilmesine ve zamanlamasına dikkati çekerek, yapılan saldırının hunharca kan dökmeyi amaçladığını belirtti. Şemsi Bayraktar, "Bu alçakça saldırıyı gerçekleştiren eli kanlı teröristler, bu teröristlerin arkasındaki terör örgütleri ve terör odakları er geç akıttıkları kanda boğulacak, amaçlarına asla ulaşamayacaklardır" dedi. Terörün toplumda infial ve korku yaratmak istediğini kaydeden Bayraktar, "Bu terör saldırısının arkasındaki alçaklar şunu çok iyi bilmelidir ki kanlı hesapları asla tutmayacaktır. Milletimiz, bayrama hazırlandığı bu mübarek Ramazan gününde yapılan alçakça ve kalleşçe saldırıları boşa çıkaracak, birliğini ve beraberliğini muhafaza ederek teröre karşı topyekûn mücadelesini sürdürecektir" ifadesini kullandı. Terörün sadece ülkemizin değil, bütün dünyanın ve insanlığın sorunu olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Bütün devletler ve insanlık, teröre karşı birlikte hareket etmeli, dünyayı terörden temizlemelidir. Alçakça düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum" dedi.

Yukarı

Business HT×