BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ekonomi Bakanı: Türkiye, Rusya’dan özür dilemeyecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kasım ayında Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı sonrası gerilen Rusya-Türkiye ilişkileriyle ilgili yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin özür dileyecek hiçbir pozisyonu yoktur” dedi

Ekonomi Bakanı: Türkiye, Rusya’dan özür dilemeyecek
BUSINESSHT 15 06 2016, 09:24

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, salı günü Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle iftarda bir araya geldi. Zeybekci, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Milli Günü nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i araması ve “Türkiye ve Rusya arasındaki münasebetlerin hak ettiği seviyeye yükselmesini temenni ederim" değerlendirmesinde bulunması sonrası açıklama yapan Zeybekci, Rusya’yla yaşanan uçak kriziyle ilgili olarak “Türkiye’nin özür dileyecek hiçbir pozisyonu yoktur” dedi.

Faiz konusuna da değinen Ekonomi Bakanı, Türkiye'de faiz oranlarının olması gerektiği yerin çok uzağında olduğunu ifade ederek “Faizleri düşürmek için doğru bir zaman” diye konuştu. .

Zeybekci, Avrupa Birliği (AB) ile gümrük birliği anlaşmasının da 2017'de güncellenebileceğini belirtti.

ZEYBEKCİ'DEN KARŞILIKSIZ ÇEKE HAPİS SİNYALİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, çekin dolandırıcılık ve hırsızlık aracı olarak kullanılmasının hapis cezası gerektiren bir suç olduğunu belirterek, "Meclis tatile girmeden önce herhalde bu çalışma bitirilir" dedi. 

Zeybekçi, karşılıksız çeke yeniden hapis cezası getirilmesi ve icra-iflas konusundaki düzenlemenin piyasalara yansımasına ilişkin sorular üzerine, şöyle konuştu:

"İflas ertelemelerle ilgili suistimal var. Dramatik bir şekilde hukuku da yıpratan bir yapı var. Örneğin Ankara'daki bir firma gidip alakasız bir şehrin ilçesindeki mahkemeden iflas erteleme alıyor. İyi niyetli şekilde ortaya konulmuş olan, Türkiye'de sanayiyi, özel sektörü, reel sektörü, ticari hayatı bazı dalgalanmalardan, rüzgarlardan, fırtınalardan olağanüstü hallerde geçici koruma altına almak için dizayn edilmiş bir yapı suistimal ediliyor şu anda. Bu yapı tamamen ortadan kalkmamalı ama tekrar düzenlenmeli. Fiiliyatta çek vadeli bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. Hapis cezası da çekin geçerliliğini, itibarını artıran bir şeydi. Ne zaman ki hapis cezası ortadan kalktı farklı bir noktaya gittik. 

Çek bir nakitti. Piyasadaki likidite, nakit likidite artı çekti. Çekte hapis cezasının kaldırılması ve çekte yaratılan tereddütle piyasadaki likiditede büyük bir azalma oldu. Piyasadaki durgunluk sebeplerinden birisi de bu. Tabii ki ekonomik suça ekonomik ceza ama bunu hırsızlık aracı olarak kullanıyorsa... Zorda kalıp çekini ödeyememek ayrı bir durum ama dolandırıcılık ve hırsızlık aracı olarak kullanılıyorsa bu suçtur. Hapis cezası gerektiren bir suçtur. Devletin amacı insanları hapse atmak olabilir mi, olamaz. Bu işin caydırıcı olması anlamında söylüyorum."

Zeybekçi, düzenlemenin takvimine ilişkin soruya, "Meclis tatile girmeden önce herhalde bu çalışma bitirilir" karşılığını verdi.

 

Yukarı

Business HT×